Życzliwek trafił do Najżyczliwszych

Szerzenie idei życzliwości popłaca – przekonali się o tym uczniowie wrocławskich szkół, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji konkursu zorganizowanego przez magistrat. „Najżyczliwsi 2011” odebrali nagrody w sali sesyjnej Rady Miejskiej.

Do konkursu zgłoszono aż 40 różnych inicjatyw wrocławskich szkół, przedszkoli i młodzieżowych domów kultury. Jury oceniało m.in. konsekwencję w realizacji działań i ich zasięg, zaangażowanie i współpracę ze środowiskiem lokalnym, podejmowanie działań przeciw przemocy i agresji w placówce. Wybór nie był łatwy.

– Z roku na roku uczniowie mają coraz fajniejsze pomysły, coraz trudniej nam wybrać laureatów. Cieszę się, że mieszkam w mieście, gdzie młodym ludziom chce się robić coś więcej niż niezbędne minimum, coś dla innych. Jestem dumny z takim sąsiadów – mówi Paweł Romaszkan, dyrektor Biura Promocji Miasta.

Główne nagrody w swoich kategoriach zdobyły: przedszkole nr 71 „Chatka Małego Skrzatka”, Szkoła Podstawowa nr 113, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 11, Technikum nr 10 i Młodzieżowy Dom Kultury – Fabryczna.

– Wiem, że jesteście życzliwi nie tylko od święta, ale również na co dzień. A takich osób potrzeba nam we Wrocławiu jak najwięcej – mówiła do uczniów Maria Bugajska, dyrektor Wydziału Edukacji we wrocławskim magistracie.

Uczennice wrocławskiego technikum w Zespole Szkół Zawodowych nr 5 wywalczyły w tym roku wyróżnienie.

– Przygotowałyśmy w naszej szkole tablicę życzliwości, na której można było przypiąć swoje ulubione cytaty lub pozdrowienia dla kogoś. Chodziłyśmy po klasach i rozdawaliśmy uczniom cukierki – opowiadają. Ponadto uczniowie ZSZ przy ul. Dawida mogli wziąć udział w konkursie o Krasnalu Życzliwku, wybierano też najżyczliwsze klasy i nauczycieli.

Wyróżnienia otrzymały również Szkoła Podstawowa nr 83 i Gimnazjum nr 6. Oprócz nagród głównych i wyróżnień konkursowych, jury miało jeszcze niespodziankę.

– Postanowiliśmy już poza konkursem przyznać dwa wyróżnienia za działalność związaną z samymi obchodami Dnia Życzliwości. Pierwsze z nich to nagroda dla Zespołu Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży przy ul. Kołłątaja, który zorganizował w DKF kino w życzliwym klimacie. Drugie wyróżnienie pozakonkursowe przypadło uczniom XI Liceum Ogólnokształcącego, którzy wcielili się w role życzliwych krasnali, śpiewających w Rynku i kwestujących na rzecz dzieci z wrocławskiego hospicjum – tłumaczy Bohdan Aniszczyk, przewodniczący jury.