Zwierzaki – cudaki, czyli tygodniowe półkolonie z wycieczką do PANATO i Muzeum Przyrodniczego

fpt. Smithsonian's National Zoo/ (CC BY-NC-ND 2.0)/ flickr.com

fpt. Smithsonian’s National Zoo/ (CC BY-NC-ND 2.0)/ flickr.com

Projekt „Zwierzaki – cudaki” wypełni dzieciom pięć wakacyjnych dni. W planach jest: zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego, tworzenie trójwymiarowych modeli zwierząt, zajęcia z sitodruku i produkcji zabawek-zwierzątek, kreatywne warsztaty kulinarne oraz projektowanie wymarzonego ZOO.

Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin przygotowało dla dzieci coś w rodzaju kreatywnych półkolonii. Warsztaty przyrodnicze „Zwierzaki – cudaki” to cykl 5 twórczych spotkań, które przygotowała Aleksandra Solińska – historyczka sztuki i translatorka na wydziale filologii angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Od wielu lat prowadzi też zajęcia dla dzieci – warsztaty teatralne, plastyczne, kreatywne lekcje języka angielskiego.

Dzieci poznają świat zwierząt, przyrody i podstawy ekologii. Zajęcia odbędą się w terminie 10-14 sierpnia. Dzieci w wieku od 6 do 12 lat mogą wziąć udział w całym cyklu lub tylko w wybranym dniu.

Każdego dnia przewidziany jest czas na śniadanie (czasem wspólnie przygotowywane), zabawy ruchowe na powietrzu, zajęcia warsztatowe i kreatywne. Poniedziałek rozpocznie się od budowania wymarzonego ZOO przy pomocy pudełek, patyczków, zapałek, kawałków materiałów, bibuły, kolorowego papieru, kredek i plasteliny.

Najważniejszym punktem wtorkowego programu będzie wycieczka do Muzeum Przyrodniczego. Dzieci będą tam pod opieką przewodnika. Środa to dzień przewidziany dla kulinarnego ZOO. Dzieci stworzą wegetariańską alternatywę pizzy oraz wykrojone z ciasta i złożone z owoców zwierzątka.

Pod koniec tygodnia dzieci ponownie udadzą się na wycieczkę. W czwartek trafią do PANATO, gdzie zgłębią tajniki sitodruku – metody druku szablonowego, która wywodzi się od znanej od tysięcy lat na Dalekim Wschodzie. Na warsztacie wykonają własne szablony, którymi następnie zadrukują bawełniane torby. Ostatni dzień warsztatu pozwoli dzieciom poznać zagrożone gatunki. Zadaniem uczestników będzie stworzenie trójwymiarowych modeli zwierząt z masy plastycznej. Po zapoznaniu się z opisami siedlisk naturalnych powstaną też makiety, w których zabawkowe zwierzęta będą mogły spokojnie zamieszkać.

Jeden dzień warsztatu kosztuje 120 złotych, a cały tydzień – 550 złotych. Istnieje również możliwość zapisu na pojedyncze zajęcia. Każdego dnia dzieci mogą liczyć na opiekę od godziny 7:30 do 16:30, ciepłe i zimne napoje oraz pełne wyżywienie (3 posiłki: śniadanie, obiad i podwieczorek).