Wrocławskie ZOO ma nowego mieszkańca

Wrocławskie ZOO poinformowało, że 24 listopada na świat przyszła małpka z gatunku sajmiri. Pracownicy ZOO nie mogą jednak zdradzić jeszcze jakiej płci jest noworodek, póki ta znajduje się pod pilną opieką małpiej mamy, której nie odstępuje na krok. Szansa na poznanie płci malucha pojawi się najwcześniej za kilka miesięcy, kiedy to mała sajmirka zacznie oddalać się od rodzica, wówczas pracownicy będą mogli określić jej płeć.

Sajmiri to ssaki licznie występujące w Ameryce Południowej, przy dorzeczach rzeki Amazonki. Tam osiedlają się w głębi lasów przebywając głównie wśród koron drzew, czują się tam najbezpieczniej, rzadko opuszczają swoje tereny. Są to zwierzęta stadne, liczebność ich dochodzi nawet do stu osobników pod przewodnictwem starszego samca.
Jedzą wszystko, gdy nadchodzi okres ubogi w owoce – zaczynają żywić się owadami, jajami ptaków, bezkręgowcami oraz niewielkimi kręgowcami. Większą część dnia spędzają właśnie na zdobywaniu pożywienia.

Zazwyczaj rodzi się jedno młode, które w początkowej fazie przebywa wtulone w klatkę piersiową mamy, po czasie noszone jest na grzbiecie.

Podczas odwiedzin ZOO we Wrocławiu zdecydowanie warto odwiedzić mamę oraz malucha, którzy obecnie mieszkają w zaaranżowanym dla nich budynku przepompowni, obok którego udało się stworzyć dla sajmirek letni wybieg.

Pamiętajmy, aby przy odwiedzinach małpki (a także wszystkich innych zwierząt), zachować spokój i szacunek wobec królestwa przyrody. W ZOO musimy zachować ciszę, aby nie denerwować zwierząt, musimy też pamiętać aby ich nie karmić (nawet jak bardzo tego chcą!) oraz nie śmiecić, gdyż możemy bardzo zaszkodzić zwierzętom – pracownicy ZOO mają opracowaną dietę dla każdego z podopiecznych, dostosowaną do ich trybu życia oraz stanu zdrowia. Za dostosowanie się do tych zasad będą wdzięczni wszyscy mieszkańcy ZOO.