Wrocławski Festiwal Krasnoludków 2016 | Program

Odkrywamy karty nadchodzącego Festiwalu Krasnoludków. W tym roku zabawę przedłużamy o jeden dzień i zapraszamy na wyjątkowe atrakcje! Zobaczycie nowe bajki na scenie, posłuchacie czytających ludzi świata kultury, weźmiecie udział w warsztatach  muzycznych, DJ-skich i plastycznych, a także w specjalnej grze miejskiej.

Poznajcie cały program festiwalu!

Wrocławski Festiwal Krasnoludków

Wrocławski Teatr Lalek – Ogród Staromiejski
16–18 września 2016

16 września (piątek)
Rynek

 • 10:00  Wielka Wrocławska Parada Krasnoludków na otwarcie festiwalu – startujemy spod Pręgierza!
 • 11:00 zabytkowy tramwaj wyruszy z przystanku Muzealnego w specjalny kurs w ramach Wrocławskiego Festiwalu Krasnoludków.Przejazd trasą: Świdnicka, Podwale, Krupnicza, pl. Dominikański, Hala Targowa, Uniwersytet, Trasa W-Z, Widok. Cały przejazd trwa 30 minut.Tego dnia odbędzie się 6 kursów, w każdym może wziąć udział 50 osób. W przypadku przejazdu dzieci w grupie zorganizowanej, w każdym wagonie musi towarzyszyć im opiekun.

Ogród Staromiejski

 • 10:30–13:00  Wielki konkurs plastyczny dla szkół podstawowych i przedszkoli na najpiękniej udekorowaną chatkę. Zgłoszenia szkół i przedszkoli przyjmujemy od 1 września pod adresem konkurs@exploring.pl.Dowiedz się więcej o konkursie >>
 • 10:30–16:00 Wielka Wioska Krasnoludków – okazja, by przenieść się na chwilę do świata krasnali. W programie m.in tworzenie krasnoludkowych laleczek, warsztaty i animacje wokalne, taneczne i parateatralne oraz strefa plastyczna.
  Udział w Wielkiej Wiosce Krasnoludków jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszych zapisów.
 • 16:00 Zakończenie pierwszego dnia festiwalu

Pergola przy Hali Stulecia

 • 20:30 specjalny pokaz Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej inspirowany krasnalami
  W główną rolę w widowisku światła, wody i dźwięku wcielą się słynne wrocławskie krasnale, które zabiorą widzów w baśniową podróż poprzez niezwykłe i często burzliwie losy miasta. Najmniejsi mieszkańcy miasta zaprezentują swoje sylwetki, przypomną, gdzie można ich spotkać, ale przede wszystkim zachęcą do udziału w swoim corocznym niezwykłym święcie – Wrocławskim Festiwalu Krasnoludków.Wstęp wolny.

  17 września (sobota)
  Ogród Staromiejski

 • 11.00–17.00  Wielka Wioska Krasnali – okazja, by przenieść się na chwilę do świata krasnali. W programie m.in. budowanie krasnoludkowego miasta, tworzenie gipsowych odlewów krasnoludków, krasnoludkowa fotobudka, warsztaty plastyczne, strefa kuglarstwa pełna kolorowych baloników i baniek mydlanych.
  Udział w Wielkiej Wiosce Krasnoludków jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszych zapisów.
 • 11:30–15:00  Rodzinna gra miejska „Krasnale w Europejskiej Stolicy Kultury”
  W tym roku gra nawiązuje do piastowania przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Poszukamy krasnali w najpopularniejszych miejskich instytucjach kulturalnych i weźmiemy udział we wspólnej, mocno kulturalnej przygodzie.
  Gra dla drużyn od 2 do 5 osób. Ilość miejsc ograniczona. Obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem zapisy@exploring.pl.Dowiedz się więcej o grze miejskiej >>
 • 11:00–17:00 Prezentacja krasnoludkowych bajek przygotowanych przez Teatr Gili Gili założony przez absolwentów wydziału lalkarskiego wrocławskiego oddziału PWST.
  W tym roku zapraszamy na trzy przedstawienia, w tym dwie absolutne premiery – adaptacje bajek nagrodzonych w konkursie na bajkę o wrocławskich krasnoludkach:

  • 11:00 i 14:00 Sensacja  (bajka nagrodzona w konkursie) – krasnal Trójkuć Wywiadek tylko czeka na gorący news, którym zaskoczy w radiu. Jego reportaż przeradza się w niezwykłą sprawę kryminalną, a wszystko przez rewitalizację zieleni.
  • 12:00 i 15:00 Geniusz – z Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego uciekły różne gatunki owadów. Specjalna drużyna krasnali musi jak najszybciej sprowadzić je z powrotem, zanim stanie się im coś złego.
  • 13:00 i 16:00 Urodziny (druga bajka nagrodzona w konkursie) – zapomniane i niezauważane krasnale opuszczają miasto, aby wrócić do korzeni. Jak poradzi sobie bez nich Wrocław? Sprawdźcie sami!
 • 11:00–16:00 Krasnoludkowa Strefa Kultury – warsztaty związane z różnymi dziedzinami kultury, na które obowiązują osobne zapisy.
  11.00, 12.30, 14.00, 15.30 Tony – warsztaty DJ’skie i łapanie dźwięków świata (80 min)
  11.00, 13.00, 15.00 – warsztaty animacji poklatkowej (60 min)
  11.00, 12.15, 13.30, 14.45, 16.00 Dźwięki z Odzysku – warsztaty tworzenia krasnoludkowych instrumentów z recyklingu (60 min)
  Na warsztaty Krasnoludkowej Strefy Kultury obowiązują zapisy pod adresem warsztaty@exploring.pl. Ilość miejsc ograniczona.Dowiedz się więcej o warsztatach >>
 • 17:00 Zakończenie drugiego dnia festiwalu

18 września (niedziela)  
Ogród Staromiejski

 • 10:00–12:00 Europejski Poranek Literatury – w Ogrodzie Staromiejskim znani i lubiani ze świata kultury będą czytali słynne europejskie bajki. Dzieci wysłuchają takich tekstów, jak: Tomcio Paluch, Baśnie Andersena, Calineczka, Wiersze Tuwima, Bajka o Wrocławskich Krasnoludkach, Sierotka Marysia. Czytać będą: Beata Maciejewska z Gazety Wyborczej, Małgorzata Waszkiewicz z Radia TOK FM, Małgorzata Matuszewska z Gazety Wrocławskiej, Piotr Pietraszek z Radia Wrocław, Michał Sałkowski z Radia GRA, Joanna Rańda, autorka bajki o Życzliwku.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Na wskazane wydarzenia obowiązują wcześniejsze zapisy.
Szczegóły na www.festiwal.krasnale.pl