We wrocławskim ZOO zamieszkały nowe gibony

Wrocławskie ZOO wzbogaciło się o dwa nowe zwierzątka: gibony. Dzięki ładnej pogodzie można je oglądać na specjalnie przeznaczonej dla nich wyspie.

Samica przyjechała do wrocławskiego ogrodu w zeszły poniedziałek, z kolei samiec – tydzień wcześniej. U tego gatunku samice są osobnikami dominującymi w grupie, w związku z tym Carusa zdążyła już dokładnie zapoznać się z wybiegiem zewnętrznym, podczas gdy jej partner Xian dopiero co wyglądał nieśmiało przez szyber poza pagodę gibonów. Woli on spędzać czas przy wielkich szybach, przez które przygląda się zwiedzającym oraz dokładnie obserwuje swoich nowych opiekunów.

Samce są czarne z białymi policzkami, a samice jasne z czarną kreską na czubku głowy. Takie umaszczenie uzyskują jednak dopiero w wieku 6-7 lat, kiedy dojrzewają płciowo. Wcześniej wszystkie młode rodzą się jasno‑kremowe. W wieku 2 lat zmieniają kolor futra na czarny i powstają na ich policzkach charakterystyczne białe plamy. W okresie dojrzewania u samic następuje kolejna zmiana koloru sierści. Wracają one do kremowej barwy, a ich plamy policzkowe zanikają.

W naturze gatunek ten występuje w Azji Południowo-Wschodniej: Laosie, Wietnamie i południowych Chinach. Jest krytycznie zagrożony wyginięciem, a największe zagrożenie dla niego stanowi utrata siedlisk poprzez wycinanie lasów, polowania oraz działania militarne w tym rejonie.