W Krzywym Kominie nauczysz się szyć ubrania i projektować miasta

cyfrowy-kolaz-postKwiecień w Krzywym Kominie upłynie pod znakiem zajęć artystycznych, rzemieślniczych, krawieckich i architektonicznych. Organizatorzy kursów skierowanych do dzieci, dorosłych i seniorów nauczą jak stworzyć cyfrowy kolaż, przerobić sukienkę czy odrestaurować stare krzesło.

Warsztaty artystyczne

Tradycyjny kolaż – stworzony ze skrawków kolorowych gazet – kojarzyć się może z minioną epoką. Uczestnicy warsztatu będą mogli przekonać się, że ta technika została zrewolucjonizowana przez nowe technologie.

Kolaż w cyfrowej wersji wymaga pracy ze skanerem i programami do edycji zdjęć. Tajniki posługiwania się tą techniką zdradzi Anna Rzymyszkiewicz – studentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prowadząca zajęcia ma doświadczenie w projektowaniu graficznym, druku cyfrowym i sama chętnie wykorzystuje w swojej twórczości technikę kolażu.

Uczestnicy zajęć proszeni są o przyniesienie własnych materiałów, nad którymi chcieliby pracować (zdjęć, wycinków z gazet, rysunków do zeskanowania). Terminy warsztatów: piątek 24.04, w godzinach: 15.30-19.30 oraz sobota, 25.04 od 10.00 do 14.00.

Warsztaty krawieckie dla żółtodziobów i zaawansowanych

Głównym zadaniem uczestników tych zajęć jest przerabianie ubrań, a więc nadawanie im nowego życia. Zainteresowani będą mogli wybrać odpowiedni dla siebie poziom trudności warsztatów – podstawowy lub zaawansowany. Dowiedzą się między innymi jak wszywać łaty, odszywać przetarte miejsca oraz czym jest szew bieliźniany.

Pierwszy etap przewiduje naukę ręcznego szycia i przeróbek. W drugiej kolejności organizatorzy zdradzą jak zmienić wygląd starych ciuchów przy pomocy prostych ściegów maszynowych. Dlatego zajęcia dedykowane są szczególnie dla tych, którzy przywiązani są do swojej garderoby i nie lubią wymieniać ulubionych rzeczy na nowe.

Każdy z uczestników otrzyma na czas zajęć maszynę do szycia oraz akcesoria krawieckie. Uczestnicy proszeni są o przyniesienie swoich ubrań, by móc nad nimi pracować.

Szczegółowy harmonogram

Kurs zaawansowany: 27-28-29 maja; 8-9-10 czerwca; 15-16-17 czerwca (9 spotkań)
Kurs podstawowy: 28-29-30 kwietnia; 6-7-8 maja; 11-12-13 maj (w sumie 9 spotkań)
Kurs poprawek krawieckich: 17-18-19 kwietnia (3 spotkania), w godzinach 17:00 – 22:00

TYPOWE / NIETYPOWE warsztaty architektoniczne

Czego Wrocławianie oczekują od rodzimego rynku mieszkaniowego? Wolimy mieszkać w odrestaurowanych kamieniczkach czy na nowych grodzonych osiedlach? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy warsztatów prowadzonych przez architektów z pracowni Major Architekci.

Zajęcia pozwolą dokonać analizy potrzeb współczesnych mieszkańców miast. We Wrocławiu i innych miastach Polski warunki mieszkaniowe wyglądają dość podobnie. Nasz krajobraz tworzą poniemieckie osiedlami, socrealistyczne blokowiska i współczesne „deweloperki”.

Obecnie buduje się głównie domy katalogowe i ustandaryzowane budynki mieszkalne. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję poznać uzasadnienie dla tego trendu w budownictwie. Zastanowią się również jak mogą wyglądać miasta przyszłości? Dla kogo i kiedy tworzyć przestrzenie skrojone na miarę potrzeb mieszkańców? Kiedy ingerencja w przestrzeń wspólną jest demonstracją swojego „ja”, a kiedy oswajaniem przestrzeni?

Terminy spotkań:

09.04.15 – pierwsze spotkanie o godzinie 17:00,
11.04.15 – drugie spotkanie o godzinie 17:00

Więcej informacji o warsztatach dostępnych jest na stronie organizatora.