Puchar Odry 2012

Wyścigi wioślarskich ósemek studenckich mają we Wrocławiu kilkunastoletnią tradycję. Początkowo, wzorem najstarszych wyścigów studenckich na świecie Oxford-Cambridge, zapoczątkowanych w Wielkiej Brytanii w 1829 roku i wciąż rozgrywanych na londyńskiej Tamizie, na wrocławskiej Odrze w wioślarskie szranki stawały ósemki reprezentujące dwie największe uczelnie wyższe w regionie – Politechnikę i Uniwersytet Wrocławski. Po raz pierwszy studenci tych uczelni wiosłowali przeciw sobie w 1997 roku.

Po 16 latach zmagań wyścigi studenckie ewoluowały i postanowiono rozszerzyć formułę. Do rywalizacji zaproszono reprezentantów najlepszych uczelni z kraju i zagranicy, tak by rósł zarówno poziom rywalizacji międzyuczelnianej, jak i satysfakcja uczestników z udziału w tego typu imprezie. Tak zrodziła się idea Odra Cup, czyli Pucharu Odry. Wioślarskie zmagania studentów swoją inaugurację miały w majowy weekend 2007 roku, w powiązaniu z największym studenckim świętem – Juwenaliami.

Od tej pory, każdego roku, to w maju właśnie na odrzańskie tory wypływają ósemki studentów. Oprócz wrocławskich osad Politechniki i Uniwersytetu, nad Odrę chętnie przybywają reprezentanci m.in. University of Oxford, Imperial College of London, UMK Toruń, Czech, Berlina, Bremen. Rywalizacja jest zawsze niezwykle zacięta, a największe emocje dostarcza bieg finałowy, w którym to dwie najlepsze osady wyłonione w drodze wcześniejszych eliminacji, walczą o prymat zwycięzcy Pucharu Odry.

Aby przybliżyć wrocławianom zarówno rzekę, jak i jeden z najstarszych tradycyjnych sportów, jakim jest wioślarstwo, wyścigi odbywają się w samym centrum miasta w okolicach Ostrowa Tumskiego. Przy tej okazji, organizatorzy Pucharu Odry przygotowują piknik wioślarski, na który chętnie przybywają całe rodziny z dziećmi, by czerpać ze sportowo-rekreacyjnych atrakcji. Śladami brytyjskich prekursorów wrocławianie tłumnie przybywają nad brzegi swojej rzeki Odry, by na żywo śledzić wyścigi najbardziej szlachetnej studenckiej konkurencji wioślarskiej – ósemek mężczyzn.

W dotychczasowej rywalizacji Pucharu Odry na najwyższym podium stawały wioślarskie osady Politechniki Wrocławskiej (2007), Univeristy of Oxford (2008) i UMK Toruń (2009). Medale i puchar dla zwycięskiej osady wręcza tradycyjnie już – prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, oficjalny Patron imprezy, podnosząc tym samym rangę zmagań wiosłujących studentów.

Już dziś zapraszamy na tegoroczną edycję Pucharu Odry 2012, która bez wątpienia będzie świadectwem, że w majowy weekend do Wrocławia zjeżdżają najlepsi wioślarze wśród studentów, a może i najlepsi studenci wśród wioślarzy.

RAMOWY PROGRAM REGAT ODRA CUP 12.05.2012

11.00 – 12.00 WYŚCIGI ÓSEMEK PARAMI – ELIMINACJE

5 WYŚCIGÓW PO DWIE ZAŁOGI NA DYSTASIE 1000 m CO 15 MINUT,

11.00 PIERWSZA PARA – ELIMINACJA A

11.15 DRUGA PARA – ELIMINACJA B

11.30 TRZECIA PARA – ELIMINACJA C

11.45 TRZECIA PARA – ELIMINACJA D

12.00 OSTATNIA PARA – ELIMINACJA E – OFICJALNY XVI WYŚCIG ÓSEMEK

UNIWERSYTET WROCŁAWSKI – POLITECHNIKA WROCŁAWSKA

DEKORACJA OSAD UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO I POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ

PO KAŻDYM WYŚCIGU OFICJALNA PREZENTACJA OSAD DLA PUBLICZNOŚCI

12.30 – 13.30 MŁODZIEŻOWE REGATY NA MAŁYCH TYPACH ŁODZI NA DYSTANSIE 500 m WG PROGRAMU

14.00-14.20 WYŚCIGI ÓSEMEK 500 m – PÓŁFINAŁY W/G ZASADY:

14.40 WYŚCIGI ÓSEMEK – FINAŁY WG ZASADY:
500 m

14.40 – FINAŁ C :

14.50 – FINAŁ B :

14.50 – FINAŁ A :

DEKORACJA PIERWSZYCH TRZECH OSAD REGAT ODRA CUP

15.15 ZAKOŃCZENIE REGAT