Pierwszy spektakl o przedsiębiorczości. Bajka o Janku

Nie za siedmioma lasami i wcale nie tak dawno temu żył sobie pewien chłopiec o imieniu Janek. Był ciekawy świata, zadawał mnóstwo pytań i cierpliwie znosił docinki starszych braci. Pewnego dnia ojciec musiał wyruszyć w długą podróż, a  przed wyjazdem każdemu z braci przydzielił zadanie – tak zaczyna się akcja przedstawienia teatralnego zatytułowanego „Bajka o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach”. To kolejny projekt realizowany przez Miasto Wrocław w ramach programu „Edukacja Przedsiębiorczości”.

Bartek i Piotrek to starsi bracia Janka. Obaj są niefrasobliwi, nie znają wartości pieniądza, są nastawieni konsumpcyjnie do świata i leniwi. To przez ich bezmyślność o mały włos nie przepadnie rodzinny majątek.

Janek jest ich całkowitym przeciwieństwem: pracowity, konsekwentny w działaniu, dociekliwy i bystry, kojarzący fakty, wyciągający wnioski. Jednym słowem: przedsiębiorczy. Gdy jego rodzina znajdzie się w obliczu wielkiego nieszczęścia, tylko on jeden będzie w stanie powstrzymać katastrofę.

Na kłopoty – weź pan kredyt

Ważną postacią spektaklu jest Pani Paskudzka – kobieta ładna, lecz o podłym charakterze, wyrafinowana oszustka. Kusi łatwo dostępną gotówką, a bracia Janka niewiele się zastanawiając korzystają z tej oferty – bez czytania podpisują umowę pożyczki.

Paskudzka jest tu ucieleśnieniem zagrożeń czyhających w codziennym życiu: w nie przeczytanych z lenistwa umowach, kredytach zaciąganych bez zastanowienia, podatności na manipulacje i ślepej ufności w obietnice obcych ludzi.

Kilka słów o przedsiębiorczości

Mówiąc o przedsiębiorczości mówimy o grupie cech osobowości, takich jak aktywność, umiejętność oceny ryzyka i gotowość do jego podjęcia, umiejętność przystosowania się do zmieniających się warunków otoczenia, dostrzeganie szans i ich wykorzystywanie oraz innowacyjność.

O ile jeszcze kilka lat temu w Polsce działały nieliczne organizacje szerzące wiedzę w tym zakresie, o tyle obecnie oferta edukacyjna jest bardzo szeroka. Jednak jedynie we Wrocławiu od ponad 4 lat działa rozwiązanie systemowe pod nazwą Program „Edukacja Przedsiębiorczości”.

Bajka o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach” jest dedykowana dzieciom w wieku 6-10 lat.Producentem przedstawienia teatralnego jest ARTENES Wrocławski Teatr Edukacji.