Powitajmy Lady Wolność i Leszka z Wrocławca!

Pod koniec kwietnia we Wrocławiu zamieszkały dwa wyjątkowe krasnale, a właściwie krasnal i krasnalka. Jaka jest ich historia i gdzie można je spotkać?

Leszko z Wrocławca – krasnal, który bije rekordy

Leszko z Wrocławca pojawił się we Wrocławiu niespodziewanie. Został oficjalnie przedstawiony mieszkańcom 28 kwietnia, a jego przybycie do miasta było trzymane w tajemnicy do ostatniej chwili. Zaskoczony był również Leszek Cichoński, czyli pierwowzór skrzata.

Leszko z Wrocławca jest już bowiem kolejnym – po Dr Basi i Profesorze Miodku – krasnalem stworzonym w uznaniu wrocławianinowi, który pozytywnie wpłynął na miasto i jego mieszkańców. Leszek Cichoński od 2003 roku organizuje Thanks Jimi Festival, w ramach którego podejmowana jest próba bicia Rekordu Guinessa we wspólnym graniu “Hey Joe”. Ostatnio udało się to w 2016 roku, kiedy na wrocławskim Rynku grało wspólnie 7356 gitar. Dlatego nikogo nie powinno dziwić, że atrybutem krasnala jest triumfalnie uniesiona gitara.

Leszka szukajcie w Rynku, naprzeciw Ratusza.

Odwiedź profil Leszka z Wrocławca.

Lady Wolność – krasnalka mówiąca trzema językami

Kawałek dalej, bo przed wejściem do Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej, zamieszkała Lady Wolność. Ta lokalizacja nie jest przypadkowa. W budynku mieści się biblioteka romańska i amerykańska biblioteka American Corner. Przypadkowy nie jest również wygląd krasnalki. Lady Wolność do złudzenia przypomina Statuę Wolności, w jednym ręku trzyma księgę ze słowem “wolność” zapisanym w trzech językach: angielskim, francuskim i polskim, a w drugim pochodnię. Tak jak oryginalny symbol Nowego Jorku, tak i nasza wrocławska krasnalka ma symbolizować przyjaźń między Francją a Stanami Zjednoczonymi.

Jej imię wybrano w konkursie skierowanym do Czytelników Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej.

Odwiedź profil Lady Wolności.