Odra Cup coraz bliżej

Na lądzie nie zabraknie atrakcji dla publiczności, jak choćby niecodzienna wizyta Vice Mistrzów Olimpijskich z Pekinu w czwórce bez sternika w składzie Paweł Rańda, Miłosz Bernatajtys, Łukasz Pawłowski, Łukasz Siemion.Wyścigi wioślarskich ósemek studenckich mają we Wrocławiu kilkunastoletnią tradycję. Początkowo, wzorem najstarszych wyścigów studenckich na świecie Oxford-Cambridge, rozgrywanych na londyńskiej Tamizie od 1829 roku, na wrocławskiej Odrze w wioślarskie szranki stawały ósemki reprezentujące dwie największe uczelnie wyższe w regionie – Politechnikę i Uniwersytet Wrocławski. Po raz pierwszy studenci tych uczelni wiosłowali przeciw sobie w 1997 roku. Po 10 latach zmagań wyścigi studenckie ewoluowały i postanowiono rozszerzyć formułę. Do rywalizacji zaproszono reprezentantów najlepszych uczelni z kraju i zagranicy, tak by rósł zarówno poziom rywalizacji międzyuczelnianej, jak i satysfakcja uczestników z udziału w tego typu imprezie. Tak zrodziła się idea Odra Cup, czyli Pucharu Odry. Wioślarskie zmagania studentów swoją inaugurację miały w majowy weekend 2007 roku, w powiązaniu z największym studenckim świętem – Juwenaliami.

Od tej pory, każdego roku, to w maju właśnie na odrzańskie tory wypływają ósemki studentów. Oprócz wrocławskich osad Politechniki i Uniwersytetu, nad Odrę chętnie przybywają reprezentanci m.in. University of Oxford, Imperial College of London, UMK Toruń, Czech i Berlina. Rywalizacja jest zawsze niezwykle zacięta, a największe emocje dostarcza bieg finałowy, w którym to cztery najlepsze osady wyłonione w drodze wcześniejszych eliminacji, walczą o prymat zwycięzcy Pucharu Odry.

Aby przybliżyć wrocławianom zarówno rzekę, jak i jeden z najstarszych tradycyjnych sportów, jakim jest wioślarstwo, wyścigi odbywają się w samym centrum miasta w okolicach Ostrowa Tumskiego. Przy tej okazji, organizatorzy Pucharu Odry przygotowują piknik wioślarski, na który chętnie przybywają całe rodziny z dziećmi, by czerpać ze sportowo-rekreacyjnych atrakcji. Śladami brytyjskich prekursorów wrocławianie tłumnie przybywają nad brzegi swojej rzeki Odry, by na żywo śledzić wyścigi najbardziej szlachetnej studenckiej konkurencji wioślarskiej – ósemek mężczyzn.W dotychczasowej rywalizacji Pucharu Odry na najwyższym podium stawały wioślarskie osady Politechniki Wrocławskiej (2007), Univeristy of Oxford (2008) i UMK Toruń (2009). Medale i puchar dla zwycięskiej osady wręcza tradycyjnie już – prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, oficjalny Patron imprezy, podnosząc tym samym rangę zmagań wiosłujących studentów. Uatrakcyjnieniem imprezy będzie niecodzienna wizyta gości specjalnych, Vice Mistrzów Olimpijskich z Pekinu w czwórce bez sternika w składzie Paweł Rańda, Miłosz Bernatajtys, Łukasz Pawłowski, Łukasz Siemion.

Już dziś zapraszamy 16 maja na tegoroczną IV edycję Pucharu Odry 2010, która bez wątpienia będzie świadectwem, że w majowy weekend do Wrocławia zjeżdżają najlepsi wioślarze wśród studentów, a może i najlepsi studenci wśród wioślarzy.