Krasnoludki są na świecie! Happening towarzyszący projektowi MOSTY ESK 2016

fot. Grzegorz W. Tężycki/ CCby 2.0/ wikipedia.com

fot. Grzegorz W. Tężycki/ CCby 2.0/ wikipedia.com

20 czerwca odbędzie się niezwykłe wydarzenie towarzyszące projektowi MOSTY Europejskiej Stolicy Kultury, współorganizowane przez Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu. Wraz z gośćmi z Hitzacker świętować będziemy zjednoczenie, spotkanie i porozumienie. Chreografki Małgorzata Rostkowska i Aleksandra Osowicz pokażą nam, jak się tańczy w rytm muzyki dętej, a każdy uczestnik i uczestniczka otrzymają maski krasnoludków zaprojektowane przez wrocławską artystkę Aleksandrę Błędowską.

Happening odwołuje się bezpośrednio do najnowszej historii miasta. W latach osiemdziesiątych na wrocławskich murach pojawiały się antykomunistyczne hasła, które ówczesna władza starannie zamalowywała. W miejsce białych plam Waldemar Major Frydrych postanowił malować… krasnoludki.

Wkrótce potem, w ramach Pomarańczowej Alternatywy, krasnoludki zeszły z murów na ulicę i zaczęły organizować happeningi pod hasłem „Nie ma wolności bez krasnoludków!”, co skłaniało milicję do ich aresztowania. Komunistyczny system osiągnął apogeum absurdu. W ten sposób krasnoludki przyczyniły się – na swój sposób – do obalenia muru berlińskiego.

W roku 1989, 44 lata po podziale Niemiec i siedem dni po upadku Muru Berlińskiego, w miasteczku Hitzacker, na 523. kilometrze tejże rzeki, miały miejsce dziwne i niewiarygodne zdarzenia.

Przyjdźcie dowiedzieć się jakie! Pół godziny wystarczy, żeby cofnąć się w czasie. 20 czerwca mamy okazję stać się częścią krasnolowego happeningu. Wraz z gośćmi z Hitzacker świętować będziemy zjednoczenie, spotkanie i porozumienie. Chreografki Małgorzata Rostkowska i Aleksandra Osowicz pokażą nam, jak się tańczy w rytm muzyki dętej, a każdy uczestnik i uczestniczka otrzymają maski krasnoludków zaprojektowane przez wrocławską artystkę Aleksandrę Błędowską.

Pierwsze 30 osób otrzyma bilety-niespodzianki na atrakcyjne wydarzenia kulturalne.

Gwarantowany poczęstunek i wspólna zabawa. Po spotkaniu fani krasnoludków zdobędą coś, czego nie da się zastąpić: zbudowanie mostu, współtworzenie europejskiego projektu kulturalnego i nowe znajomości, których nigdy za wiele.

Zbiórka odbędzie się o godzinie 12:00 w okolicach Fosy Miejskiej, koło Konsulatu Generalnego Niemiec oraz Wzgórza Partyzantów we Wrocławiu.

Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się do koordynatora wydarzenia:
wiktorczyk.wiktoria@gmail.com / +48 531 757 267