Krasnalowym palcem po mapie: Skrzaty za granicą

Wrocławskie Krasnale rozjechały się nie tylko po Polsce. Te bardziej odważne postanowiły zadomowić się poza granicami naszego kraju. Sześciu śmiałków już chłonie obce dla nich kultury, języki i oswaja się ze zwyczajami mieszkańców. Wkrótce dołączy do nich siódmy, Sprawdźcie, w jakich miastach możecie je spotkać.

Drezno

Życzliwek Podróżnik w odwiedzinach u Skrzata drezdeńskiego

Za naszą zachodnią granicą, w Dreźnie, stoi pierwszy ze Skrzatów na obczyźnie. W rękach trzyma dwa herby: drezdeński i wrocławski. Krasnal, chociaż bezimienny, ma ogromne znaczenie. Symbolizuje bowiem przyjaźń dwóch miast. Data jego pojawienia się u naszych sąsiadów nie jest przypadkowa. Stało się w 55. rocznicę nawiązania kontaktów partnerskich między Wrocławiem a Dreznem, co obwieszcza napis na tabliczce u jego stóp: “55 – Jahre Stadtepartnerschaft Breslau – Dresden”. W 2017 roku odwiedził go jeden z Życzliwków Podróżników.

Reykjavik

Stolica Islandii jest kolejnym miastem partnerskim Wrocławia, dlatego chyba nikogo nie powinno dziwić, że to właśnie tam postanowił udać się jeden z braci Życzliwków Podróżników. Dotarł tam w idealnym momencie, bo dzień przed ubiegłorocznym Dniem Życzliwości, dzięki czemu w Reykjaviku wybrzmiało donośne “til hamingju með afmælisdaginn” (nasze “sto lat”) dla Krasnala Życzliwka.

Waszyngton

Jednego z naszych Krasnali wywiało za wielką wodę, bo aż do Waszyngtonu. Skrzat Kościuszko zamieszkał przy budynku Fundacji Kościuszkowskiej, która nieprzerwanie od 1925 roku promuje polską kulturę. Co ciekawe, jego pobyt jest tam możliwy dlatego, że znalazł się w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie, a dokładniej w walizce Prezydenta Rafała Dutkiewicza, który udał się do Stanów, aby odebrać wyróżnienie „Za promocję Polski za granicą”.

Wilno

Wileński Życzliwek Podróżnik to “świeżak”. W mieście partnerskim stolicy Dolnego Śląska zamieszkał w maju tego roku, ale skądinąd wiemy, że już zdążył zaskarbić sobie sympatię tamtejszych mieszkańców.

Poza tym Skrzaty sławiące Wrocław stoją w Guadalajarze (Meksyk) i  w Hradec Kralove (Czechy). A już niedługo, bo pod koniec czerwca, wrocławski Krasnal dotrze do ukraińskiego Lwowa.