Krasnalosportowcy ekstremalni – spacer śladem wysportowanych krasnali

Krasnale Wodne

Krasnale Wodne

Już od przyszłego weekendu rusza wakacyjny cykl weekendowych wycieczek tropem wrocławskich krasnali. Tymczasem dla tych, którzy spragnieni są historii z małymi mieszkańcami Wrocławia w tle, przygotowaliśmy wirtualną trasę spacerową. Zachęcamy do wypróbowania jej samodzielnie w dowolnym czasie.

Lato, słońce, upał sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi. Zapewniamy, że nasze krasnale nie próżnują. Może i są malutkie, ale ich tężyzna fizyczna jest doprawdy imponująca! No… może z jednym małym wyjątkiem. Krasnal Kanapownik prowadzi raczej wygodny i siedzący tryb życia, więc trochę odstaje od naszej sportowej czołówki.

Tym, którzy mieszkają w okolicach placu Strzegomskiego proponujemy rozpocząć wycieczkę od odwiedzenia Alpinków. Przy ul. Strzegomskiej 56 duet skrzatów wspina się po okolicznych skałkach. Są to oczywiście góry na miarę krasnalich możliwości. Dla nas to raczej zwykłe kamienie, niemniej pozwalają Alpinkom uprawiać ich ukochany sport. W końcu z Wrocławia bliżej nam w polskie góry niż nad morze. Alpinki promują zatem ze wszystkich sił wrocławskie ścianki wspinaczkowe i zachęcają dzieci, młodzież i dorosłych do spróbowania swoich sił w wyczynowym wspinaniu się.

Kierując się w stronę Rynku warto zatrzymać się przy ul. Świdnickiej 58. Znajdziecie tam Chodziarza, który do aktywności fizycznej podchodzi w bardzo racjonalny sposób. To nie jest zwykły krasnal, który kocha spacery. Szybki marsz jest jego wielką pasją, dlatego zainwestował w kijki, które odciążają jego drobne stawy podczas wysiłku. Warto brać przykład z Chodziarza, bo ten krasnal dba o swój sprzęt sportowy i zawsze pamięta o tym, by mieć przy sobie buteleczkę wody i nie przesilać się niepotrzebnie.

Kolejnym wzorem cnót są wrocławskie Krasnale Wodne. Całą drużynę spotkać można tuż przed Teatrem Lalek. Każdy kto potrafi liczyć do dziesięciu zorientuje się, że jest ich aż siedem. Do stworzenia załogi wioślarskiej ósemki brakuje im tylko jednego krasnala. Być może dlatego krasnale zamiast skupić się na trenowaniu, wolą dokarmiać wróble i podziwiać widoki Starego Miasta. Stąd też ich imiona: Puszczający Stateczki, Karmiący Ptaki, Ogrodnik, Aktor, Parasolnik, Wierzbownik, Zbierający Wodę.

Nieco dalej, sportowego ducha krasnali w sportach wodnych bronią Krasnale Basenowe: Plumplumek, Bulbulek, Ratuś i Helpik. Z zamiłowania wodniacy, z powołania ratownicy, stoją na straży bezpieczeństwa na basenach Wrocławskiego Centrum Spa. Całą czwórkę znajdziecie przy ul. Teatralnej 10/12, na basenie nr 1.

Plumplumek i Bulbulek to para doskonałych nurków. Zaczynali od nurkowania w Odrze, ale teraz dobrze wiedzą, że były to błędy ich młodości. Wszak bezpieczniej jest pływać na basenie. Helpik i Ratuś to doskonali pływacy, których czujność niejeden raz uratowała gości basenu. To oni są tymi rozważnymi, którzy przekonali Plumpulka i Bulbulka do korzystania z basenów miejskich, zamiast niestrzeżonych kąpielisk. Współpraca obu krasnali układa się doskonale: jeden gwiżdże, wszczynając alarm, a drugi wyławia nieszczęśników przy pomocy kija ratunkowego.

Nieco dalej, za rogiem przy ul. Nowej 6, osiadł Harcerz. Temu druhowi nie trzeba tłumaczyć jak ważne są: sport, bezpieczeństwo, zespołowość i przestrzeganie reguł i zasad. Wspólnota harcerska jest dla niego najważniejsza. Z uśmiechem na ustach nuci pod budynkiem Komendy Chorągwi Dolnośląskiej ZHP słowa piosenki: „Płonie ognisko i szumią knieje …”. Po odwiedzinach u niego powinniście nabrać ochoty na grę w podchody, obozy pod chmurką i zdobywanie rozmaitych harcerskich sprawności.

Ostatnimi miłośnikami aktywnego stylu życia związanego z wodą i sportem są Kapitańskie Bliźniaki. Znajdziecie je kierując się w stronę Odry, a konkretnie na Bulwar Włostowica.

Nerida i Wiktoria wzięły swe imiona od nazw dwóch parostatków kursujących w sezonie po Odrze. Ponieważ są bliźniaczkami, nie tylko wyglądają tak samo, ale i obie sprawują funkcje kapitańskie. Żeby zobaczyć jak sobie z tym radzą musielibyście wykupić rejs, bowiem Nerida i Wiktoria nie opuszczają pokładu.