Krasnale mają własnego weterynarza! Przy Uniwersytecie Przyrodniczym stanął Roszek

Roszek-z-autorem-projektu-300x225Główne wejście do gmachu Wydziału Medycyny Weterynaryjnej przy ul. Norwida 29 zdobi nowy wrocławski krasnal „Roszek”, badający psa. To krasnoludkowy lekarz weterynarii. Umieszczony został na postumencie ufundowanym przez dziekana prof. Krzysztofa Kubiaka. Odsłonięcie figurki odbędzie się podczas tegorocznych obchodów 70-lecia Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.

Inicjatorką ufundowania krasnala była lekarz weterynarii Maria Tonder z Węgorzewa.Podczas dziesiątego Krajowego Zjazdu Lekarzy Weterynarii zaproponowała, by wydarzenie to upamiętnić nową figurką krasnala. Skrzata ufundowali lekarze z całej Polski. Wspólnie wybrano projekt figurki, która stanęła przed gmachem Uniwersytetu Przyrodniczego.

Autorem projektu i wykonawcą rzeźby jest Tomasz Moczek – wrocławski plastyk, autor większości wrocławskich krasnali. Imię „Roszek”, które krasnalowi nadała Rada Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, jest zdrobnieniem imienia Roch, który jako święty jest patronem lekarzy weterynarii. Pies towarzyszący Roszkowi symbolizuje odwieczną przyjaźń i wierność, jaką to zwierzę obdarzyło człowieka.

Roszek-bada-psaGest badania zwierzęcia (badanie węzłów chłonnych, zaglądanie do gardła) symbolizuje pracę lekarza weterynarii, który oprócz dbania o zdrowie zwierząt, troszczy się też o zdrowie człowieka, badając wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego przeznaczone dla ludzi.

Roszek ubrany jest w fartuch lekarski, na nogach ma chodaki, a na głowie, na krasnoludkowej czapce podniesione do góry lusterko laryngologiczne. Na lewym rękawie widnieje napis „Roszek Lekarz Weterynarii 2014”.