Festiwal Kino Dzieci – osiem filmów zawalczy o główną nagrodę i uwagę dzieci

Kadr z filmu Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Mat. festiwal Kino Dzieci

Kadr z filmu Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Mat. festiwal Kino Dzieci

Druga edycja Festiwalu Filmowego Kino Dzieci odbędzie się od 26 września do 4 października. W konkursie o „Kwiat paproci” zmierzą się dwie animacje i sześć filmów aktorskich.

Festiwal zawita w siedemnastu miastach m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. W ogólnopolskim głosowaniu publiczność wybierze swojego faworyta. Nagrody przyznają także dwa niezależne składy sędziowskie – dziennikarzy i filmowców.

O nagrody Kwiatu Paproci ubiegać będą się najnowsze i najlepsze produkcje pełnometrażowe
z całego świata. Wszystkie powstały w ciągu ostatnich dwóch lat, wiele z nich to ekranizacje bestsellerowych książek. W większości opowiadają o współczesnych dzieciach i stojących przed nimi wyzwaniach. To obrazy mądre, pełne emocji, zachwycające pod względem wizualnym, ze Skandynawii, Holandii, Brazylii i Łotwy.

Podczas Festiwalu mali widzowie obejrzą takie filmy, jak:

  • Animacja „Hokus-pokus, Albercie Albertsonie” powstała na kanwie przebojowych książek Gunilli Bergström. Sześcioletni Albert Albertson będzie próbował z pomocą magika zrealizować swoje wielkie marzenie o posiadaniu psa.

  • „Chłopiec i świat” – bohater postanawia odnaleźć ojca, który wyjechał do stolicy w poszukiwaniu pracy. Z ekranu nie pada ani jedno słowo, są za to wyjątkowe animacje dopełnione muzyką.

  • „Życie według Nino” napisała Urszula Antoniak. Tytułowy Nino na ósme urodziny, które świętuje z rodzicami i starszym bratem, dostaje królika. Tego samego dnia mama ginie w wypadku. Ojciec pogrąża się w depresji, a brat znika gdzieś na całe noce. Pocieszycielem i wsparciem okazuje się królik, a chłopiec odkrywa, że rozumie mowę zwierząt.

  • Holenderska „Wojna na deski” – dwóch dwunastolatków, Ziggy i Bas, biorą udział w konkursie na zbudowanie najwyższej wieży z klocków. Zabawa przeradza się w rywalizację, a film w przypowieść o tym, jak łatwo zatracić się w pogoni za sukcesem i zapomnieć o sprawach tak ważnych jak przyjaźń.

  • „Mamo, kocham cię” to historia o tym, jak trudno odbudować więź między rodzicem i dzieckiem oraz opowieść o uzdrawiającej mocy prawdy. 12-letni Raimonds próbując zatuszować złe wiadomości ze szkoły, wpada w spiralę kłamstw, którą trudno będzie mu zatrzymać. Sytuacja zaczyna wymykać się nastolatkowi spod kontroli.

  • „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Sekret rodziny von Brom” – Lasse i Maja podejmują się rozwiązywania najtrudniejszych detektywistycznych zagadek. Wspólnie postarają się odkryć tajemnicę szkatuły ukrytej w krypcie przez ekscentrycznego przedstawiciela rodu Von Brom.

  • „Jill i Joy” to opowieść o przyjaźni i magii, którą znaleźć można w codziennym życiu.

  • „Magiczne święta Kacpra i Emmy” – to kolejna odsłona przygód pary przedszkolaków, którą zarówno w wersji książkowej jak i filmowej, pokochały norweskie dzieciaki.