Festiwal DOCS AGAINST GRAVITY w dziecięcej odsłonie

fot. Lee Carson/ (CC BY-NC-ND 2.0)/ flickr.com

fot. Lee Carson/ (CC BY-NC-ND 2.0)/ flickr.com

Dawny Planete + DOC Festival zastąpił w tym roku DOCS AGAINST GRAVITY. Nowa formuła pokazów filmów dokumentalnych obejmuje cykle przeznaczone nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. Dzieci mogą wybierać spośród filmowych propozycji znajdujących się w sekcji OKI DOKI oraz – w ramach zajęć szkolnych – mogą uczęszczać na zajęcia Akademii Dokumentalnej!

Festiwal trwa już od 8 maja, ale wydarzenia przeznaczone dla dzieci będą się odbywać się aż do 17 maja. Do końca tygodnia warto wybrać któryś pokaz z sekcji OKI DOKI. W tej sekcji znajduje się repertuar kina dokumentalnego dla najmłodszych, na które dzieci zaproszone są wraz z najbliższymi. Po projekcji prowadzący będą zachęcać do dyskusji i wygłaszania własnych opinii. Dzieci może zainteresować historia Mateusza, 8-letniego chłopca, który tuż po rozpoczęciu kursu żeglarskiego wypływa w morze na małej łódce „Optimista”, od której nazwy reżyser zaczerpnął pomysł na tytuł filmu.

„O czym marzysz?” to obraz, którego głównym bohaterem jest chłopiec z Chile. Libko opowiada o marzeniach jakie się ma dorastając w indiańskiej kulturze Mapuczów. Marzenia i lęki pokazuje również film „Było sobie drzewo”, które dla pewnej dziewczynki stało się liściastym przyjacielem. Drzewa co prawda żyją dłużej niż ludzie… pod warunkiem, że nikt ich nie zniszczy.

Zrealizowane marzenia prócz radości mogą przynieść również nowe problemy. Film „Głos Bente” opowiada historię dziewczynki, która po udziale w programie „The Voice Kids” musi zmagać się ze sławą i podejmować dorosłe decyzje. Jak się okazuje w filmie „Odkurzacze są super!”, sławę można również zdobyć w nieco bardziej nietypowy sposób. Kyle, 12-latek z Michigan, ma specyficzne hobby – kolekcjonuje odkurzacze. Ma ich już ponad 160! Jego pasja sprawia, że staje się sławny. Bycie lokalnym celebrytą i dla niego nie jest jednak łatwe.

Festiwal stwarza również okazję, by popołudnie w kinie stało się wydarzeniem dla całej rodziny. Dlatego przybywając do kina w ramach festiwalu można liczyć na rodzinne spotkania i zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Kontynuacją tych działań będą specjalne warsztaty w STREFIE DZIECKA. Strefa będzie otwarta 16 i 17 maja. Będzie pełnić funkcję swego rodzaju festiwalowej świetlicy, stworzonej specjalnie z myślą o rodzicach, kochających kino. Przestrzeń na I piętrze DCF-u zostanie przemieniona w kącik zabaw i salę do warsztatów, gdzie w bezpiecznym i inspirującym środowisku będzie można zostawić dzieci pod opieką pracowników festiwalu i udać się na seans filmowy. Najmłodsi mogą tutaj spotkać się z rówieśnikami, uczestniczyć w ekologicznych warsztatach Klubu Gaja i artystycznych prowadzonych przez Muzeum Współczesne Wrocław. Zabawki, dodatkowe zajęcia, a przede wszystkim profesjonalną opiekę zapewnia DziecioLada, czyli wrocławska klubokawiarnia. Na co dzień jej twórcy zajmują się organizacją czasu wolnego i spędzaniem go wraz z dziećmi.

Przygodę z filmem dokumentalnym można przedłużyć nawet na cały rok szkolny. Akademia Dokumentalna jest jedynym w Polsce programem edukacyjnym, który jak co roku, proponuje projekcje skierowane do najmłodszych widzów filmów dokumentalnych. Już od pierwszej klasy szkoły aż do ostatniej gimnazjum można kształcić gust filmowy, wybierając poszczególne bloki tematyczne: „Mogę wszystko”, „Siłę mam w sobie”, „Z innego świata”, „Nie poddam się”, „Nie tacy sami”, „Mój świat”, „Rozumiem Cię”.

Częścią Akademii Dokumentalnej podczas tegorocznej edycji będą także specjalne pokazy dla seniorów i nauczycieli oraz wyjątkowe warsztaty dla starszych i młodszych. Szczegółowy program Akademii znajdą Państwo na stronie: http://docsag.pl/akademia-dokumentalna-wroclaw