Dzień Rektorski w ramach Uniwersytetu Dzieci. Warsztaty, zwiedzanie, piknik na AWF

print sreen MuzeumUJ / CC/ youtube.com

print screen MuzeumUJ / CC/ youtube.com

Uniwersytet Dzieci organizuje spotkanie z Rektorami trzech wrocławskich Uczelni. Dzień zakończy piknik rekreacyjny, który odbędzie się w Akademii Wychowania Fizycznego. Wstęp wolny.

Dzień Rektorski, który przypada na 23 maja, to święto nie tylko akademików, ale i małych naukowców. Uniwersytet Dzieci zaprasza do zabawy nie tylko swoich stałych „studentów”, ale i wszystkie zainteresowane inicjatywą dzieci, wraz z rodzicami i opiekunami. W tym roku Rektorzy trzech wrocławskich uczelni: Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Akademii Wychowania Fizycznego oprowadzą dzieci po swoich gabinetach.

Mali goście poznają przedstawicieli władz prestiżowych uczelni, zobaczą ich stroje wizytowe i insygnia władzy rektorskiej. Będą mogły zadać im pytania o to, co ciekawi je najbardziej. Istnieje też szansa na to, że poznają ciekawe i niedostępne na co dzień miejsca uczelnianych budynków. Co najważniejsze, organizatorzy przygotowali dla dzieci warsztaty naukowe, które powinny rozbudzić ciekawość świata.

Święto Uniwersytetu to nie tylko coś dla umysłu, ale też i dla ciała. Pod koniec dnia warto wyszaleć się na pikniku sportowo-rekreacyjnym, który potrwa od godziny 13:00 do 15:00, na stadionie AWF-u przy ul. Witelona 25. Wszystkie zabawy ruchowe odbędą się pod hasłem „Bystry umysł, sprawne ciało – oj będzie się działo!”. Każde dziecko otrzyma indeks, w którym sędziowie będą zapisywać wyniki z poszczególnych konkurencji.

Liczba miejsc niestety jest ograniczona. Ale wystarczy przesłać formularz zgłoszeniowy na adres monika.zwierko@ud.edu.pl, by zarezerwować udział w bezpłatnym Dniu Rektorskim. Formularz znajduje się tutaj.

W zależności od tego, którą uczelnię się odwiedzi można liczyć na inne atrakcje. Polecamy zatem zapoznać się z poniższym planem wydarzeń.

Uniwersytet Wrocławski

Warsztaty poprowadzi Studenckie Koło Naukowe Nauczycieli „Sowa”. Dzieci w wieku od 8 do 10 lat mogą czuć się zaproszone na zajęcia, podczas których nauczą się, jak oznaczać liście i rozpoznawać po igłach drzewa szpilkowe. Starsi uczestnicy (11–14 lat) poznają podstawy fizjologii. Dowiedzą się o działaniu naszych zmysłów. Na koniec zaplanowano zwiedzanie murów Gmachu Głównego Uniwersytetu. Dzieci będą oprowadzone po Auli Leopoldina i Oratorium Marianum. Będą mogły wspiąć się na Wieżę Matematyczną, która dawniej służyła za obserwatorium astronomiczne.

Miejsce spotkania: Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego, pl. Uniwersytecki 1

Godziny zależnie od wieku uczestników:

Grupa I (11-14 lat)

8:50 – zbiórka przy wejściu cesarskim do Gmachu Głównego Uniwersytetu Wrocławskiego oznaczonym banerem Uniwersytetu Dzieci
9:00-9:30 – spotkanie z Panem Rektorem
9:35-10:20 – warsztaty
10:25-11:25 – zwiedzanie Gmachu Głównego
11:25 – zakończenie

Grupa II (8-10 lat)

9:30 – zbiórka przy wejściu carskim do Gmachu Głównego Uniwersytetu Wrocławskiego oznaczonym banerem Uniwersytetu Dzieci
9:40 – spotkanie z Panem Rektorem
10:30-11:20 – warsztaty
11:30-12:30 – zwiedzanie Gmachu Głównego
12:30 – zakończenie

Uniwersytet Przyrodniczy

Podczas, gdy dzieci z wizytą u Rektora słuchać będą o powstaniu Uniwersytetu, rodzice będą mogli wziąć udział w warsztatach na temat odnawialnych źródeł energii. Zorganizuje je Koło Naukowe Odnawialnych Źródeł Energii “Bioenergia”. Dodatkowo dzieci i rodzice będą mogli skorzystać z zajęć poświęconych poznaniu tajemnic biotechnologii.

Miejsce spotkania: ul. C.K Norwida 25

Godziny spotkań:

Grupa I

10.45 – zbiórka w Rektoracie oznaczonym banerem Uniwersytetu Dzieci
11.00-11.30 spotkanie dzieci z Panem Rektorem oraz sesja fotograficzna // warsztaty dla rodziców
11.30-12.00 warsztaty dla dzieci i rodziców
12.00 – zakończenie

Grupa II

11:45 – zbiórka w Rektoracie oznaczonym banerem Uniwersytetu Dzieci
12:00-12:30 spotkanie dzieci z Panem Rektorem oraz sesja fotograficzna // warsztaty dla rodziców
12:30-13:00 warsztaty dla dzieci i rodziców
13:00 – zakończenie

Akademia Wychowania Fizycznego

Miejsce spotkania: ul. Banacha 11
Godziny:

Grupa I

11:45 – zbiórka w Rektoracie oznaczonym banerem Uniwersytetu Dzieci
12:00-12:30 spotkanie dzieci z Panem Rektorem
12:30 – zakończenie

Grupa II

12:25 – zbiórka w Rektoracie oznaczonym banerem Uniwersytetu Dzieci
12:40-13:10 spotkanie dzieci z Panem Rektorem
13:10 – zakończenie