Brzdąc na Zamku. Warsztaty dla „Małych architektów”

fot. Andrew Basterfield/ (CC BY-SA 2.0)/ flickr.com

fot. Andrew Basterfield/ (CC BY-SA 2.0)/ flickr.com

Dzieci w wieku od 3 do 7 lat poznają najciekawsze budynki mieszkalne i wspólnie z historyczkami sztuki zbudują makietę kolorowego blokowiska.

W sobotę, 24 października, Centrum Kultury Zamek zaprasza na spotkanie z architekturą. Zajęcia będą przeprowadzone dwukrotnie. O godzinie 11:00 i 12:30. Uczestnicy poznają zasady projektowania dużych osiedli bloków mieszkalnych oraz wspólnie zbudują makietę takiego osiedla.

Udział w zajęciach kosztuje 7 złotych. Zapisy przyjmowane są pod numerem telefonu: 349 32 81 wew 29.

Zajęcia potrwają 60 minut. W pierwszej części dzieci dzieci poznają różne rodzaje bloków mieszkaniowych oraz najsłynniejsze ich przykłady (m.in. Jednostka marsylska, Superjednostka, Osiedle Gwiazdy, Osiedle Tysiąclecia w Katowicach; Manhattan we Wrocławiu; Falochron w Gdańsku itd.), jak i pomysłodawcę tego rozwiązania architektonicznego – Le Corbiousiera. Zastanowią się, jaki musi być blok mieszkalny, żeby żyło się w nim dobrze. Dzieci opowiedzą o swoich mieszkaniach i o tym, co by w nich zmieniły, by były lepsze.

Druga część zajęć to warsztaty z budowania osiedla. Każdy uczestnik powinien przynieść ze sobą pudełko o wymiarach około 30x30x40 cm. Zadanie będzie polegało na ozdobieniu go przy pomocy elementów z kolorowego papieru, według własnego zamysłu (różne kształty okien, kolory itd.). Następnie pudełka te zostaną połączone – przy pomocy dorosłych prowadzących – w piętra, które utworzą blokowiska.