Brave Kids 2015 rusza już 20 czerwca

sandeepachetan.com/ (CC BY-NC-ND 2.0)/ flickr.com

sandeepachetan.com/ (CC BY-NC-ND 2.0)/ flickr.com

W szóstej edycji projektu edukacyjnego Brave Kids weźmie udział 20 grup młodych artystów z 17 krajów i 4 kontynentów. W sumie w tym roku do Polski przyjedzie 120 najodważniejszych dzieci świata. Projekt potrwa od 20 czerwca do 12 lipca. Odbędzie się we Wrocławiu, w Warszawie, Puszczykowie koło Poznania, Wałbrzychu oraz po raz pierwszy w Przemyślu.

Brave Kids to projekt edukacyjny, w ramach którego w Polsce spotykają się i współpracują dziecięce grupy artystyczne z różnych kultur i kontynentów. Bariera językowa, różny status ekonomiczny, czy kolor skóry nie stanowią przeszkód dla rozwoju ich kreatywności i wyobraźni.

Jakie grupy młodych artystów przyjadą w tym roku do Polski? Z Angoli pochodzi grupa teatralno-baletowa Ngau-Moyo, która łączy teatr, taniec i muzykę, w tym m.in. charakterystyczny dla Afryki instrument marimba. Maracatu, passinho i bojową capoeirę – trzy dynamiczne style tańca, łączące elementy tradycji afrykańskich oraz indiańskich zaprezentują młodzi Brazylijczycy z projektu “Mais caminhos” (“Więcej ścieżek”). Z Indii przyjadą m.in. dziewczęta prezentujące Bharatanatyam, starożytny taniec hinduski. – Te młode artystyki dowiedziały się o projekcie od Ramy Vaidyanathan, która w ubiegłym roku wystąpiła podczas Brave Festival. Zobaczymy również artystów z krajów europejskich, m.in. cyrkowców z Estonii, St. Petersburga oraz młodych aktorów ze Słowacji.

W tym roku Brave Kids będą w Polsce od 20 czerwca do 12 lipca. W tym czasie odważne dzieci wezmą udział w warsztatach, paradach oraz przygotują niepowtarzalne, widowiskowe spektakle – najpierw każda z grup zaprezentuje program stworzony specjalnie na przyjazd do Polski, następnie wspólnie przygotowane półfinały w każdym mieście. Na koniec we Wrocławiu odbędzie się wielki finał projektu – na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu – Sztuka jest tu narzędziem ułatwiającym nawiązanie międzykulturowego dialogu i poszanowania odmienności. To również szansa na pomoc dzieciom, które w swoich krajach napotykają na niszczące ograniczenia – mówi Justyna Warecka.

W trakcie pobytu w Polsce, dzieci i liderzy nocują w domach lokalnych rodzin, które nazywamy Rodzinami Goszczącymi Brave Kids. Brave Kids odbędzie się po raz szósty. Do tej pory w projekcie wzięło udział 800 dzieci, 200 rodzin, 200 wolontariuszy, 7 miast. Od 2009 roku w ramach projektu Brave Kids przez trzy tygodnie młodzi reprezentanci rozmaitych kultur biorą udział w warsztatach opartych na zasadzie: „Dzieci uczą dzieci”. Ideą Brave Kids jest budowa otwartości i tolerancji, które wyrażają się w czasie licznych warsztatów i spektakli z udziałem doświadczonych pedagogów, artystów, liderów oraz gości.

Więcej o projekcie Brave Kids: http://bravekids.eu/