Bajkobus powraca!

Premierze towarzyszyć będą – jak zwykle we Wrocławskim Teatrze Lalek – rozmaite atrakcje.

2 i 10 maja wrocławskie dzieci zobaczą ponadto plenerowe premiery kolejnych części Wrocławskich krasnoludków (Krasnoludki w Kosmosie) i Legend – (Piwniczna opowieść).

  • Pierwsza grana jest przy Przejściu Świdnickim, druga – w Rynku pod Piwnicą Świdnicką- 2 maja 2009 godz. 12.00, Ostrów Tumski
  • Kamienna głowa z cyklu Legendy wrocławskie- 2 maja 2009 godz. 18.00, Rynek przy Piwnicy Świdnickiej
  • Piwniczna opowieść z cyklu Legendy wrocławskie- 10 maja 2009 godz. 14.00, Przejście Świdnickie

Krasnoludki w Kosmosie

1 czerwca 2009 minie rok, od kiedy Bajkobus wyjechał na ulice Wrocławia.

W ciągu  tego roku mobilna scena Wrocławskiego Teatru Lalek przejechał łącznie 306 kilometrów (tylko w obrębie miasta!), paląc przy tym ok. 50 litrów ropy i 75 litrów benzyny zasilającej agregaty prądotwórcze. Od 1 czerwca zagrano w nim 5 premier, a w sumie 28 spektakli, które zgromadziły łącznie 13 000 widzów. Wrocławska Starówka zapełniła się Bajkoprzystankami, przy których grane są plenerowe, darmowe spektakle ze scen Bajkobusu.

Powstało już 8 Bajkoprzystanków, które na stałe wpisały się krajobraz Wrocławia. Sam Bajkobus zaś stał się doskonale rozpoznawalnym – bo niepowtarzalnym – elementem mapy kulturalnej naszego miasta. Legendy wrocławskie – cykl opowieści autorstwa Mariusza Urbanka, inspirowanych średniowiecznymi wrocławskim legendami – zostały niedawno nominowane do prestiżowej Wrocławskiej Nagrody Teatralnej, a sam Bajkobus – do tytułu Innowatora Roku 2008; został również uznany za Najważniejsze Teatralne Wydarzenie Artystyczne Roku 2009!

Bajkobusowe spektakle cieszyły się tak wielkim zainteresowaniem publiczności, że Wrocławski Teatr Lalek zdecydował się je grać nadal w sezonie jesienno-zimowym – rzecz jasna, w trosce o zdrowie małych widzów, nie w plenerze, lecz w siedzibie Teatru. Przeniesienie przedstawień plenerowych do przestrzeni scenicznej było ciekawym eksperymentem, stworzyło nowe możliwości inscenizacyjne i sprawiło, że znane historie zyskały inny kontekst. Pod dachem Teatru odbyły się kolejne Bajkobusowe premiery: jedna związana z historią Wrocławia (Piwniczna opowieść) oraz jedna z cyklu o wrocławskich krasnoludkach (Krasnoludki w kosmosie).