Wrocławskie krasnale wkraczają w świat akademicki

Autorką pracy akademickiej o krasnalach jest Izabela Trojak, na co dzień studentka Zarządzania w Wyższej Szkoły Handlowej we Wrocławiu. Swój referat „Krasnoludkowy plan miasta Wrocław jako konkurencyjny produkt turystyczny” prezentowała podczas I Międzynarodowej Konferencji Studenckiej w Hali Stulecia. Można z niego dowiedzieć się skąd krasnale się wzięły, jak zdobywały serca wrocławian i dlaczego warto uczynić z nich główną atrakcję turystyczną naszego miasta.Przedstawiamy fragmenty pracy Izy Trojak, a już wkrótce postaramy się udostępnić Wam całość referatu. Gwarantujemy, to bardzo ciekawa publikacja.

„Autorka niniejszej publikacji przeprowadziła badanie wśród mieszkańców Wrocławia, celem którego było sprawdzenie czy wrocławianie dostrzegają krasnale, wiedzą dlaczego stały się symbolem miasta oraz czy badani rozumieją cel obecności mosiężnych rzeźb w mieście. Spośród 100 losowo wybranych respondentów, aż 46% nie wie dlaczego rzeźby przedstawiają akurat krasnale. Ankietowani, którzy wykazali się wiedzą na ten temat to głównie osoby powyżej 35 roku życia. Niestety wśród osób młodych, również studentów, wiedza ta jest znikoma. Aby zrozumieć ideę pojawienia się postaci mosiężnych krasnali, a następnie wykreowania trasy turystycznej jaką jest „Krasnoludkowy Plan Miasta Wrocławia” należy w pierwszej kolejności ustalić pochodzenie krasnali (…)

(…)Krasnale to niezaprzeczalnie ogromna atrakcja Wrocławia. Powoli stają się właściwie jego wizytówką. Wpisały się już na stałe w panoramę Wrocławia i są praktycznie wszechobecne, znaleźć je możemy w niemal każdym zakątku miasta. Istnieją w postaci niewielkich rzeźb, ale także w postaci rysunkowej na różnego rodzaju plakatach, czy też gadżetach i pamiątkach. Czasem również pojawiają się we Wrocławiu nieco większe krasnale – osoby przebrane w bajkowe stroje. Miasto dba o promowanie tej niezwykłej atrakcji turystycznej, że która jest niepowtarzalna. Tego typu rzeźb i w podobnej ilości nie ma w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, czy jakimkolwiek innym polskim mieście. Krasnale stanowią niewątpliwie unikatowy element w procesie promocji miasta. Od niedawna istnieje turystyczny plan Wrocławia, który promuje główne atrakcje turystyczne miasta poprzez krasnale znajdujące się blisko każdego obiektu. Stworzony „Krasnoludkowy Plan Miasta Wrocławia” jest na pewno unikalny na skalę międzynarodową. Wiele osób twierdzi, że Wrocław ma w sobie pewną magię. Krasnale stanowią więc idealny akcent takiego wizerunku miasta .”