Wrocław obchodzi swoje święto. Atrakcje dla dorosłych i dla dzieci!

fot. Klearchos Kapoutsis/ (CC BY 2.0)/ flickr.com

fot. Klearchos Kapoutsis/ (CC BY 2.0)/ flickr.com

Mieszkańcy naszego miasta powrócili do średniowiecznej tradycji obchodów dnia Świętego Jana Chrzciciela, patrona wrocławskiej katedry i jednego z dwóch – obok błogosławionego Czesława -patronów Wrocławia, a także do związanej z tym dniem tradycji Nocy Świętojańskiej – Sobótki. 

Organizacja Święta Wrocławia oparta została o zasadę, że Święto Miasta jest znakomitą okazją do szerokiej prezentacji potencjału i osiągnięć środowisk kulturalnych, gospodarczych i naukowych Wrocławia. Najważniejszym punktem programu obchodów świąt jest Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Wrocławia organizowana we wnętrzu Ratusza. Sesja łączona jest z uroczystościami nadawania tytułu honorowego Obywatela Miasta oraz wręczenia nagród Miasta Wrocławia i Prezydenta Wrocławia. Główne uroczystości w dniu 24 czerwca uzupełnia msza święta odprawiana w katedrze w intencji mieszkańców Wrocławia.

swroc15-plakat13 – 28 CZERWCA ŚWIĘTO WROCŁAWIA 2015

13 czerwca
Festiwal Mniejszości Narodowych i Etnicznych- Kalejdoskop Kultur 8. edycja
koncert finałowy
godzina: 14.00-15.00 – parada Mniejszości Narodowych i Etnicznych – przemarsz na trasie Rynek – Wyspa Słodowa
godzina: 15.00-22.00 – koncerty tradycyjnych zespołów pieśni i tańca;
gwiazdy wieczoru: LUIKU(UA),  TOŁHAJE(PL)

miejsce: Wyspa Słodowa
organizator: organizator: Fundacja Kalejdoskop Kultur, ul. Ruska 46a, 5350-079 Wrocław, www.kalejdpskopkultur.pl

14 czerwca
222 urodziny Aleksandra Fredry – „Zemsta”  spektakl plenerowy
godzina: 15.00-19.00
miejsce: Park Staromiejski, Scena Letnia
organizator: Wrocławski Teatr Komedia we współpracy z XIII Liceum Ogólnokształcącym im. Aleksandra Fredry oraz Zakładem Narodowym im.Ossolińskich

15 – 30 czerwca
Zabytki kresów – wystawa plenerowa
miejsce: ul. Kuźnicza
organizator: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”, ul. Teatralna 10-12, 50-055 Wrocław,
tel. 71 71 334 90 44,  www.pamieciprzyszlosc.pl

17, 21, 22, 23 i 25 czerwca
WrocLove Fest – Święto Wrocławia 2015 – koncerty17.06.15 godz.20.30 SALIF KEITA „The Acoustic Tour”
miejsce: Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7
21.06. godz. 16.30 Finał Eliminacji do Przystanku Woodstock 2015
miejsce: Sala Gotycka w Starym Klasztorze, ul. Purkyniego 1
22.06. godz.  20.00  SHANTEL & BUCOVINA CLUB ORKESTAR
miejsce: Sala Gotycka w Starym Klasztorze, ul. Purkyniego 1
23.06. godz. 20.00  TOTO, miejsce: Hala Orbita ul. Wejherowska 34
25.06.godz. 20.00 TRIBUTE TO MICHAEL  JACKSON
miejsce: Hala Orbita ul. Wejherowska 34
organizator: Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Kulturalnych  „NASZE MIASTO WROCŁAW”, ul. Ruska 46a/16, www.wrockfest.pl

16-29 czerwca
wystawa plenerowa  plakat artystyczny  z okazji Święta Wrocławia
23.06. godz. 12.00 – wernisaż i wręczenie nagród
miejsce: Rynek – pierzeja północna
organizator: Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, pl. Polski , tel. 71 343 80 31, www.asp.wroc.pl

18 czerwca
Święto Wrocławia w OKAPIE  – instalacja w przestrzeni podwórka na tle powstającego „niemuralu”, wystawy malarstwa sztalugowego i prac konkursu „Mój Wrocław w Kwiatach”. Prezentacja malowanych koszulek i kubków, dla dzieci baloniki, malowanie twarzy.
godzina: 15.00 – 19.00

miejsce: ul. Roosvelta 5a
organizator: Fundacja OK., ART, ul. Roosvelta 5a, Wrocław

19 – 24 czerwca
Noce Kościołów – VI Europejskie Dni Dziedzictwa Chrześcijaństwa
wykłady, dyskusje , koncerty,  zwiedzanie wrocławskich kościołów
w programie m.in.:
20 czerwca
Piknik Kresowy na Wyspie Słodowej – udział wezmą zespoły polskie z Ukrainy i Białorusi: „Gaudium”, „Marzenie”, „Zabawy Kresowe”, „Aksamitki”
Stoisko informacyjne Stowarzyszenia Odra-Niemen, promującego kulturę kresową
godzina: 15:00-17:00
miejsce: Wyspa słodowa
24 czerwca
Koncert RODZINY POSPIESZALSKICH
godzina: 20.30
miejsce: Kościół pw. św. Krzyża, pl. Kościelny (Ostrów Tumski)
organizator: Stowarzyszenie Zdrowa Rodzina, ul. Katedralna 4, 50-328 Wrocław www.nocekosciolow.pl,

19 czerwca

„Piękny Wrocław” – rozstrzygnięcie 25. – jubileuszowej edycji konkursu na najlepszą realizację architektoniczną w roku 2014
godzina: 15.00 (wernisaż wystawy pokonkursowej i wręczenie nagród)
miejsce: Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5
organizator: Architekt Miasta, Towarzystwo Miłośników Wrocławia
19 czerwca
ESK Wrocław 2016 – pierwsza odsłona programu – mulitimedialne widowisko uświetnione koncertem Andrei Boccellego
miejsce: Stadion Miejski
organizator: Biuro Festiwalowe IMPART 2016, ul. Komuny Paryskiej 39-41, 50-451 Wrocław, www.impart.art.pl

20 czerwca
Mosty Wrocławia – projekt artystyczno – społeczny – 26 wrocławskich mostów oddanych w ręce kilkuset młodych dolnoślązaków, którzy zamienią je w sceny teatralne, koncertowe, happeningowe i pracownie plastyczne
organizator: Biuro Festiwalowe IMPART 2016, ul. Komuny Paryskiej 39-41, 50-451 Wrocław, www.impart.art.pl

19-21 czerwca
ART of IMPROVISATION FESTIWAL, międzynarodowy projekt poświęcony sztuce improwizowanej – koncerty, warsztaty, pokazy filmów
19 czerwca / piątek 17.00 – 20.00 KREACJE/PRZEGLĄD / wstęp wolny/
20.30 – 21.30 HELP ME TO CRASH: Małgorzata Haduch (PL)/ Arvind Ganga (NL)/ Maria Mavridou (GR)/ Onno Govaert (NL) – performance/koncert  / 15 PLN
22.00 – 23.00 Michael Zerang (US)/ Tobias Delius (GB)/ Ksawery Wójciński (PL) /15 PLN
23.15/ JAM SESSION / wstęp wolny/
20 czerwca / sobota
12.00 – 15.00 Warsztaty improwizacyjne dla tancerzy i muzyków / Help Me To Crash/ wstęp wolny, obowiązują zapisy
17.00 – 20.00 KREACJE/ZDERZENIA/ wstęp wolny
20.30 – 21.30 Sławomir Pezda (PL)/Thomas Kolarczyk (DE) /Kuba Janicki (PL)/ 15 PLN
22.00 – 23.00 TRAPIST: Martin Brandlmayr (AT)/ Martin Siewert (DE)/ Christian Weber (CH)/ 15 PLN
23.15/ JAM SESSION / wstęp wolny
21 czerwca /niedziela
12.00 – 15.00 Muzyczne warsztaty improwizacyjne – Michael Zerang masterclass/ wstęp wolny, obowiązują zapisy
16.00 – 18.30  projekcja filmów/ wstęp wolny
19.00 – 20.15 MIKOŁAJ TRZASKA IRCHA QUARTET: Mikołaj Trzaska/ Wacław Zimpel / Paweł Szamburski / Michał Górczyński (PL)/  15 PLN
20.30 – 21.40 John Butcher / Tony Buck/ Magda Mayas koncert (UK/AU/DE) / 20 PLN
Karnety:  50 / 80 PLN
miejsce: Centrum Kultury AGORA
organizator: Centrum Kultury „AGORA” ul. Serbska 5a, tel. 71 325 14 83, www.ckagora.pl

19, 20, 21 czerwca
VIII Festiwal Wysokich Temperatur – pokazy, warsztaty, wystawy, konkursy, wykłady w dziedzinie ceramiki, szkła i metalu
godzina: 12.00-23.00
miejsce: ogród i budynek Akademii Sztuk Pięknych, ul. Traugutta 19/21

organizator: Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, pl. Polski , tel. 71 343 80 31, www.asp.wroc.plwww.festiwalwysokichtemperatur.pl
20 czerwca

3. PKO Nocny Wrocław Półmaraton

godzina: 21.00

miejsce: Stadion Olimpijski

organizator: Młodzieżowe Centrum Sportu Wrocław, al. Ignacego Jana Paderewskiego 35,51-612 Wrocław; www.pol.wroclawmaraton.pl

20 czerwca
„W koło Macieja…” (obrazy Nadodrza) – plenerowa wystawa fotografii Michała Szumińskiego

godzina: 18.00 (otwarcie)
miejsce: skwer na placu św. Macieja
organizator: Centrum Kultury Wrocław – Zachód, ul. Chociebuska 4-6, 54-433 Wrocław, Klub „Pod Kolumnami”, pl. Św. Macieja 21, 50-244 Wrocław, www.kolumny.art.pl
20 czerwca
Noc Świętojańska w Zamku – jarmark świętojański, parada, warsztaty, koncerty
godzina: od 12.00 –  jarmark;  od 17.00 – koncerty
miejsce: Centrum Kultury „Zamek” i park leśnicki, pl. Świętojański 1
organizator: Centrum Kultury Zamek, pl. Świętojański 1, tel. 71 349 35 36, www.zamek.wroclaw.pl

20 czerwca
Święto Wrocławia – Święto Kuźnik, festyn osiedlowy
godzina: 14.00
miejsce: ul. Dźwirzyńska 3 (przy przedszkolu)
organizator: Rada Osiedla Kuźniki, ul. Sarbinowska 19-21, 54-317 Wrocław, www.kuzniki.com

20 czerwca
Festiwal Podwodny Wrocław 2015 – „Między mostami” – prezentacja wrocławskiej sztuki niezależnej (muzyka, teatr, film, sztuki wizualne, moda, literatura, architektura, performance, atrakcje dla dzieci) na statkach wycieczkowych pływających po Odrze – 19 specjalnych rejsów
miejsce: przystań Zoo, Zwierzyniecka, Kardynalska

godzina: 13.00
organizator: Stowarzyszenie INDUSTRIAL ART.www.industrialart.eu

20 czerwca
Festyn osiedlowy – „Chrońmy przyrodę w swoim otoczeniu” impreza plenerowa, w programie, konkursy i zabawy dla dzieci, koncert, zabawa taneczna
godzina: 14.00
miejsce: boisko sportowe ul. Kominiarska
organizator: Rada Osiedla Widawa, ul. Kominiarska 26, 51-180 Wrocław

20 czerwca
IX  Kajakowy Spływ Papieski
godzina: 11.00
miejsce: Odra w rejonie Ostrowa Tumskiego
organizator: Wrocławski Integracyjny Klub Kajakowy „Kapok”
tel. 071/ 3 39 89, 668 254 111  i Centrum Rehabilitacyjno Medyczne RESURS, ul. Wita Stwosza 16, Wrocław, tel. 71 344 70 91

20-21 czerwca
Święto kwiatów na Odrzańskiej – wystawa kwiatów, prelekcje, aranżacje
godzina: 12.00
miejsce: ul. Odrzańska

organizator: Zrzeszenie Handlu i Usług, Wrocław, ul. Odrzańska 11/12, tel. 344 13 82 oraz Towarzystwo Miłośników Wrocławia

21 czerwca
Święto ulicy Odrzańskiej – 3. Święto ul. Odrzańskiej – stoiska organizacji wodniackich, wystawa laureatów konkursu fotograficznego poświęconego Odrze, zwiedzanie elektrowni wodnej, bezpłatne pływanie na kajakach, łodziach i tramwajach wodnych
godzina: 11.00-19.00
miejsce: ul. Odrzańska – kamieniczka „Małgosia”
organizator: Towarzystwo Miłośników Wrocławia, Klub Miłośników Odry, ul. Odrzańska 39/40, 50-114 Wrocław, www.tmw.com.pl  i Wrocławski Integracyjny Klub Kajakowy „Kapok” , tel. 071/ 361 39 89

21 czerwca
Obchody Święta Wrocławia 2015 – VIVA WROCŁAW
godzina: 11.00 Brzydkie kaczątko spektakl dla dzieci
godzina: 18.00. ZOO – koncert Katarzyny Groniec
miejsce: CK Zachód, ul. Chociebuska 4-6
organizator: Centrum Kultury Wrocław – Zachód, ul. Chociebuska 4-6, 54-433 Wrocław, www.ckwz.art.pl

21 czerwca
Festiwal Kultury Kresowej – koncert w wykonaniu zespołów tanecznych i wokalnych dzieci i młodzieży z organizacji polonijnych na Ukrainie i Białorusi
godzina:17.00
miejsce: Centrum Kultury „Zamek” i Park Leśnicki, pl. Świętojański 1
organizator: Centrum Kultury Zamek, pl. Świętojański 1, tel. 71 349 35 36, www.zamek.wroclaw.pl i Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia
21 i 27 czerwca
Tesla vs Edison, czyli z prądem lub pod prąd – spektakle Bajkobusu
21 czerwca godz. 12:00 Park Południowy
27 czerwca godz. 17:00 Park Staromiejski

organizator: Wrocławski Teatr Lalek, pl. Teatralny 4, 50-051 Wrocław, tel.  71/344 12 16,www.teatrlalek.wroclaw.pl

21 czerwca
„Waligóriada” – koncert poświęcony twórczości Andrzeja Waligórskiego i Jana Kaczmarka wystąpią: Tadeusz Drozda, Krzysztof Daukszewicz, Kabaret ELITA, Aga Damrych, Marta Dzwonkowska, Barbara Piotrowska, młodzież Gimnazjum nr 16 we Wrocławiu
godzina: 14.00
miejsce: Park Południowy
organizator: Agencja Artystyczna ELITA ul. Wojrowicka 47/16, Wrocław, www.elita.pl
www.elita.pl  oraz Rada Osiedla Borek, ul. Lipowa 6, 53-124 Wrocław

22-27 czerwca
Wystawa prac słuchaczy Ogniska Kultury Plastycznej
godzina: 17.00
miejsce: pl. Wolności 9
organizator: Ognisko Kultury Plastycznej, pl. Wolności 9, 50-071 Wrocław, tel. 71 344 56 94; www.plastyka-ognisko.edu.pl

24 czerwca

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Wrocławia
uroczystość poprzedzi przemarsz radnych i gości przez Rynek
początek godzina: 11.15 w kościele Św. Elżbiety

miejsce: Rynek
Msza święta w intencji mieszkańców Wrocławia
godzina: 18.30
miejsce: Katedra św. Jana Chrzciciela
organizator: Biuro Rady Miejskiej Wrocławia, Sukiennice 9, tel. 71 777 83 50;
 HYPERLINK „http://www.wroclaw.pl/” www.rada.wroc.pl 

24 czerwca
10-lecie Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem – koncert: Bente Kahan śpiewa poezję Tadeusza Różewicza „only a human being”; wystawa prezentująca działalność Centrum
godzina: 20.00
miejsce: Synagoga Pod Białym Bocianem
organizator: Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 5a, Wrocław; www.fbk.org.pl

25 czerwca 2015
Projekt „Trójkąt Solny”
godzina 17:00 – 20:00
miejsce: Galeria Arttrakt (ul. Ofiar Oświęcimskich), Galeria Socato (pl. Solny), Galeria Miejska we Wrocławiu (ul. Kiełbaśnicza)
organizatorzy:
Galeria Miejska we Wrocławiu, ul. Kiełbaśnicza 28, 50-109 Wrocław, tel. 71 344 67 20, www.galeriamiejska.pl; Galeria Arttrakt, ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1, 50-069 Wrocław, tel. 502 581 905,www.arttrakt.pl;Galeria Socato, pl. Solny 11, 50-061 Wrocław, tel. 697 822 518, www.socato.pl

26 czerwca
„Powrót Wrocławskiej Piosenki”, koncert: wystąpią: Marcelina, Me Myself and I, Nadosquad, Natalia Lubrano
godzina:18.00
miejsce: Rynek,Plac Gołębi
organizator: Miasto Wrocław, www.wroclaw.pl

26 czerwca

Zdolny Wrocław w dobrym tonie na Wielkiej Wyspie V edycja
w programie m.in. koncerty: Digit All Love, Janek Samołyk, K.O.BRA, Poprzytula, Tomasz Nitribitt & Ebony Faces
godzina: 18.00

miejsce: tereny zielone przy scenie letniej ODT Śwatowid (Sępolno ul. Ks. Brzóski)
organizator: Ośrodek Działań Twórczych Światowid, ul. Sempołowskiej 54a,
tel.  71 348 30 10,  www.swiatowid.net.pl

27 czerwca
Festiwal Podwodny Wrocław 2015 – w Browarze Mieszczańskim – 300 artystów, 16 wystaw fotograficznych , malarskich i graficznych, instalacje, pokazy mody, prezentacje multimedialne, filmy i koncerty m.in: ARMIA
miejsce: ul. Hubska 44-48
godzina:  18.00
organizator: Fundacja Erdo, ul. Hubska 44-48, Wrocław; www.browar.wroc.pl

27 czerwca
Święto Wrocławia w Konturach Kultury  – etiudy i warsztaty cyrkowe i pantomimiczne dla dzieci, koncerty, wieczorny pokaz filmowy
godzina: 14.00 – 18.00

miejsce: ul. Jagiellończyka 10a
organizator: Fundacja Kilo Kultury, ul. Jagiellończyka 10a, Wrocław www.konturykultury.art.pl

28 i 29 czerwca
„Dziwny pasażer” Tymoteusz Karpowicz – premiera sztuki z okazji 10-tej rocznicy śmierci autora; reżyseria A. Ficowski, scenografia D. Orwat, muzyka J. Modliński; wystąpią: Jolanta Solarz, Krzysztof Boczkowski, Edward Kalisz
miejsce: Wrocławski Teatr Współczesny
godzina: 20.00 (28.06.) i 19.00 (29.06.)
organizator: Wrocławski Teatr współczesny, ul. Rzeźnicza 12, 50-132 Wrocław; www.wteatrw.pl