We Wrocławiu działa już pierwszy hotel dla… rzeczy

Jesteś studentem i nie mieścisz się ze swoimi rzeczami w akademiku? A może nie wiesz, gdzie przechować przedmioty w trakcie remontu? Zawsze możesz oddać je do… hotelu. We Wrocławiu od marca jest już dostępna magazynowania samoobsługowego.

Moda na self storage przywędrowała do naszego kraju stosunkowo niedawno. Pierwsze magazyny powstały w Warszawie w 2006 roku, później w Poznaniu i w innych polskich miastach. Można określić je jako „hotele dla rzeczy”, w których – posiadając klucz do danego pomieszczenia – przechowuje się rzeczy sezonowo, jak i przez dłuższy czas, mając do nich dostęp w dowolnym momencie.

Self storage często stanowi alternatywę dla strychów lub piwnic. W odróżnieniu od tego typu rozwiązań, rzeczy przechowywane w magazynie nie są narażone jednak na zniszczenie pod wpływem wilgoci czy nieodpowiedniej temperatury – mówi Dorota Nowacka, district manager wrocławskiego Kangu Self Storage.

Z samoobsługowych schowków korzystają przede wszystkim osoby chcące znaleźć odpowiednie pomieszczenie do magazynowania rzeczy dopasowane do ich aktualnych potrzeb. Są wśród nich studenci, którym brakuje miejsca w akademiku, rodziny poszukujące dodatkowej przestrzeni poza domem oraz małe i średnie firmy, które  mogą przechowywać towar czy sprzęt biurowy.

Self storage może być również przydatne podczas reorganizacji, remontu czy przeprowadzki, ułatwiając przechowywanie wyposażenia biur i mieszkań. Zróżnicowana wielkość schowków pozwala, by umieścić w nich zarówno małe przedmioty, jak i rower lub motocykl.

W komórkach można przechowywać również dokumenty, książki czy sprzęt sportowy. Ograniczenia dotyczą jedynie roślin, zwierząt, łatwo psujących się produktów spożywczych, substancji toksycznych oraz chemicznych lub łatwopalnych – dodaje Dorota Nowacka.

Wrocławskie komórki mają wielkość od 1 do 19 m².  Magazyn jest monitorowany, a wynajmujący otrzymują specjalną kartę, która zapewnia bezpieczeństwo i ułatwia całodobowy dostęp do rzeczy.

Samoobsługową komórkę, w zależności od własnych potrzeb, można wynająć na miesiąc bądź też dłuższy okres. Miesięczny koszt wynajmu wynosi od 65 zł brutto. Magazyn znajduje się przy ul. Robotniczej 70C we Wrocławiu na terenie Archimedesa.