Sześciolatka poprowadzi wykład w DSW

Już jutro (26 października 2012) w Dolnośląskiej Szkole Wyższej sześciolatka poprowadzi dla swoich rówieśników wykład o tym „Jak powstaje informacja telewizyjna”. Tym samym zainauguruje we Wrocławiu projekt „Polska Akademia Dzieci”.

Polska Akademia Dzieci to projekt, w którym wykłady prowadzą zarówno młodzi, jak i dorośli wykładowcy. Dzięki temu młodzi naukowcy mogą prezentować oraz poszerzać swoją wiedzę. – Taka forma zabawy pozwala u dzieci rozbudzić ciekawość świata oraz daje im możliwość zapoznania się z życiem akademickim na długo przed podjęciem studiów – mówi dr Anetta Pereświet-Sotłan, psycholog, koordynatorka projektu w DSW, pracownik naukowy Wydziału Nauk Pedagogicznych. Prowadzenie wykładu, a także aktywne w nim uczestniczenie poprzez zadawanie pytań, wyrabia w dzieciach poczucie wpływu, podnosi poziom wiary we własne możliwości i własną wiedzę, a także pokazuje w jak można czerpać radość z poznawania – dodaje.

Z inauguracyjnym wykładem w Dolnośląskiej Szkole Wyższej na Wydziale Nauk Pedagogicznych wystąpi Katarzyna Chudziak, pierwszoklasistka. Natomiast jako dorosły ekspert spotka się z dziećmi Agata Dzikowska, reporterka i prowadząca wrocławskie Fakty w TVP Wrocław a od 2004 roku pracująca jako reporterka dla Wiadomości TVP 1 – zaprasza koordynatorka projektu z DSW. W ciągu roku akademickiego odbędzie się osiem wykładów, podczas których swoją wiedzę będą prezentować zarówno młodzi, jak i dorośli eksperci. Spotkania będą odbywały się raz miesiącu. Każdy uczestnik otrzyma imienny indeks uczelni. W auli uczelni zasiądą dzieci z domów dziecka, hospicjów, młodszych klas szkoły podstawowej (do 12 roku życia).  Idea PAD zakłada, że słuchacze wykładów na kolejnych zjazdach sami mogą opowiedzieć o swoich pasjach, wcielając się w rolę eksperta. – W innych miastach w Polsce w wykładach bierze udział każdorazowo prawie 300 dzieci. Udział w naszej Akademii zapowiedziało ponad 300 dzieci z Wrocławia i Dolnego Śląska – dodaje koordynatorka.