Poznajcie pierwszego twórcę wrocławskich krasnali

Projekt „Wrocławskie krasnale” ruszył w 2005 roku i to właśnie wtedy magistrat zlecił wykonanie pięciu pierwszych figur: Rzeźnika, Syzyfków, Pracza, Szermierza i Strażnika, Tomaszowi Moczkowi.

Zgodnie z założeniami do projektu zaczęły włączać się wrocławskie instytucje chętne ugościć własnego skrzata. Biuro Promocji Miasta zajęło się promocją tych wydarzeń. Kolejne figury powstały m.in. dla Centrum SPA przy Teatralnej, Herbapolu, marketu Epi czy Wrocławskiego Parku Biznesu. Do dzisiaj w projekt włączyły się setki osób i instytucji, a krasnale stoją w wielu miejscach naszego miasta, czasem poza nim, niejednokrotnie nawet poza granicami Polski.

Według założeń autora krasnale miały mieć od 30 do 40 cm wysokości, wykonane miały być z brązu, często łączone z innymi materiałami. Pojawiać się miały w ciekawych miejscach, wplecione w pejzaż miejski, aby go ożywić – raczej nie statyczne, z własną opowieścią, wyglądające z ukrycia, dalekie od rzeźb pomnikowych, mające łączyć ludzi, absolutnie nie dzielące nikogo ze względu na narodowość, wyznanie czy przekonania polityczne. Miały prezentować sobą pewien rodzaj uniwersalizmu i udało się to doskonale.

Chociaż pierwsze figury powstawały w Browarze Mieszczańskim, to Tomasz Moczek od lat pracuje na wrocławskim Biskupinie, tutaj kontynuując projekt. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w katedrze Malarstwa i Rzeźby, zajmuje się rzeźbą, malarstwem, ceramiką, grafiką i fotografią, czasem filmem, małą architekturą, prowadzi zajęcia plastyczne, warsztaty, organizuje plenery.

Więcej o Tomaszu Moczku i jego projektach tutaj:

www.wroclawskiekrasnale.pl    

www.facebook.com/Wroc%C5%82awskie-Krasnale-443666795784098/

www.moczek.com

www.facebook.com/moczek/