Na Ostrowie Tumskim zamieszkał Trisomek

Trisomek fot. Klub Środowiskowy Pozytywka

Trisomek to niezwykły krasnal. Niezwykły, bo niepełnosprawny – cierpi na trisomię 21 (stąd nietypowe imię), zwaną również Zespołem Downa. Nic więc dziwnego, że można go spotkać tuż przy wejściu do Klubu Środowiskowego dla Dzieci z Zespołem Downa „Pozytywka”, prowadzonego przy Zgromadzeniu Sióstr Bożego Serca Jezusa.

Na ideę usadowienia tam Trisomka wpadło Dolnośląskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Zespołem Downa „Razem”.

– Pomysł postawienia takiego krasnala zrodził się kilka lat temu wśród rodziców związanych z naszym stowarzyszeniem. Powstał ponad dwa lata temu. Czekaliśmy długo na odpowiednie miejsce, gdzie mógłby stanąć. Znalazło się tutaj – przy klubie „Pozytywka”, założonym przez rodziców wywodzących się z naszego stowarzyszenia. Chcemy, by wkrótce Trisomek został włączony do miejskiej gry krasnoludkowej – podkreślał podczas odsłonięcia krasnala Andrzej Żabski, prezes Dolnośląskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Zespołem Downa „Razem”.

Natomiast historię skrzata można było poznać dzięki Adrianowi, bratu dziewczynki z Zespołem Downa, który wziął udział w konkursie na bajkę o krasnalu i uroczyście odczytał ją podczas odsłonięcia figurki.

Trisomek to czwarty wrocławski krasnal z niepełnosprawnością. Pozostała trójka: W-Skers, Ślepak i Głuchak mieszka w Rynku, tuż przy wejściu do Starego Ratusza.