Mapy legend miejskich i spotkanie z duchami – Muzeum Narodowe zaprasza na cykl wakacyjnych zajęć

fot. Robertas/ (CC BY-NC 2.0)/ flickr.com

fot. Robertas/ (CC BY-NC 2.0)/ flickr.com

Ostatnie tygodnie wakacji warto spędzić na poznawaniu Wrocławia! Muzeum Narodowe zaprasza dzieci do wzięcia udziału w warsztatach, na których poczują się jak zagraniczni turyści i znawcy sztuki.

Wakacyjne zajęcia odbywają się w każdą środę i piątek, do końca sierpnia. Program przygotowany jest dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Do zajęć można dołączyć o godzinie 12:00 lub 14:00.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 19 sierpnia (środa). Sławomir Ortyl przygotował zajęcia „Zostań twórcą mapy wrocławskich legend”. Dzieci stworzą więc mapę z zaczarowanymi miejscami naszego miasta. Zanim jednak zabiorą się do tego, trzeba będzie przekonać się czy wiedzą gdzie znajduje się Kluskowa Brama i co się pod nią wydarzyło. A także gdzie jest kamienna głowa Henryka, który tak kochał piękną, bogatą i mądrą Barbarę, że dla jej zdobycia został rozbójnikiem? Dzieci wysłuchają raz jeszcze tych legend miejskich i wykonają mapę, która pomoże im utrwalić pamięć o tych historiach oraz dotrzeć do tych miejsc, w razie potrzeby.

Kolejne spotkanie będzie spotkaniem z duchami. Dzieci, które lubią się bać powinny przyjść do Muzeum 21 sierpnia. Zajęcia są przewidziane dla śmiałków o mocnych nerwach, gdyż uczestnicy będą poszukiwać w muzeum miejsc, w których straszy lub kiedyś straszyło. Zobaczą świętą, która rzucała ścierkami po zgaszeniu światła; Thanatosa, który według relacji żyjących jeszcze świadków, oblatywał wieczorami muzealne galerie. Nie zabraknie też upiornej legendy o strasznej babie z wrocławskiego rynku. Poza tym uczestnicy wezmą udział w pokazie duszkowej mody i w takich szalonych konkurencjach jak rzucanie ścierkami, przechodzenie po rzece i… straszenie. Organizatorzy upraszają o przyniesienie ze sobą prześcieradeł.

Co prawda Wrocław nie ma dostępu do morza, ale to nie przeszkodzi dzieciom w budowaniu statków, okrętów i łodzi już w środę – 26 sierpnia. Pod okiem Michała Pieczki dzieci obejrzą obrazy

i rzeźby, ukazujące te właśnie obiekty. Następnie same wykonają z papieru i drewna statki własnego projektu.

Ostatnie wakacyjne spotkanie odbędzie się 28 sierpnia. Grzegorz Wojturski wykona z dziećmi maski z papierowej lub plastelinowej masy. Zadaniem każdego dziecka będzie oddanie swojego nastroju na stworzonej przez siebie masce. Spotkanie „Twarze i maski w krzywym zwierciadle sztuki” posłuży ukazaniu dzieciom ludzkiej twarzy, jako podstawowego środka wyrażającego uczucia, nastroje, nastawienia czy poglądy. W przedstawianych na obrazach twarzach zawarte są ludzkie doświadczenia, przywary, ale też cechy pozytywne. Galerię przedstawień twarzy – masek będzie można obejrzeć na wystawach wrocławskiego Muzeum Narodowego.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne, ale obowiązują zapisy na nie. W tym celu należy skontaktować się z Działem Oświatowym – tel.: 71 372 51 48.