Jak się ubierają krasnoludki?

Kwestia ubioru krasnoludków regulowana jest przez ich własną Radę. Obowiązują czerwone, szpiczaste czapki, czerwone kubraki i czerwone ciżmy. Zdarzają się również ciżmy brunatnego koloru (czerwony okazał się bardzo niepraktyczny w codziennym użytkowaniu). Ci, którzy widzieli krasnoludka nie potrafią jednoznacznie określić jego stroju. I tak, u Oskara Kolberga znajdziemy następujący opis:

„Ubiór noszą zwykle czerwony, mianowicie czerwone czapeczki (…) te czerwone czapeczki sprawiają, że Krasnoludków nikt nie widzi, skoro tylko owe czapeczki mają na głowach.”

„(…) Ubrani oni byli w buty z cholewami (mieli duże stopy) oraz czapkę taką, jak nosi biskup, i długie brody.”

1Ciekawe spostrzeżenia na temat wyglądu krasnoludków z okolic Rozwadowa, Stalowej Woli i Tarnobrzega znajdują się w „Duchach i demonach” Wilhelma Gaj-Piotrowskiego:”Mieszkańcy okolic Mielca uznawali istnienie obu rodzajów » małych ludków « (bożęta i krasnoludki), czyniąc pomiędzy nimi tylko nieznaczne różnice w ich ubiorach i sposobie przebywania. Krasnoludki miały nosić » czerwone czapeczki i takież buty « oraz » ogromne fajki w ustach «. Natomiast bożęta były » czarnymi ludkami «, które gnieździły się gdzieś na zewnątrz domów i do izb » wchodziły przez szpary « wtedy, gdy w mieszkaniu nie było nikogo”.

21 O. Kolberg, Lud. Seria XV: W. Ks. Poznańskie. Cz. 7. Kraków 1882, s. 222 W. Gaj-Piotrowski, Duchy i demony, Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, Wrocław 1993, s. 85

Teksty i zdjęcia w artykule pochodzą z poprzedniej wersji witryny i są autorstwa Agencji Reklamowej Wanilia.