Jak powstają wrocławskie krasnale?

Wydaje się, że wrocławskie krasnale wyrastają spod ziemi jak grzyby po deszczu. Tak naprawdę, żeby powstała jedna figurka, potrzeba kilku tygodni pracy i całkiem sporo zabiegów. Wszystko zaczyna się w pracowni rzeźbiarskiej, potem kilka magicznych sztuczek w odlewni, kosmetyka, montaż i voilà! Nowy krasnal powołany do życia.

Na początku jest pomysł. Kształt i charakter postaci rodzi się w głowie któregoś ze znamienitych wrocławian. Wtedy ten biegnie do artysty-rzeźbiarza, który na szkicach ustala ostateczny projekt i znajduje mu wygodne miejsce do zamieszkania we Wrocławiu.

Pierwszy dotykalny kształt krasnal zyskuje w postaci woskowego modelu w pracowni rzeźbiarskiej. Trwa to około dwóch tygodni. Potem powstaje jego „odwrotność”, czyli forma negatywowa z silikonu i gipsu, która jedzie do wspaniałej odlewni w Bielsku Białej. Z tej formy powstaje model woskowy cienkościenny, który odlewnik wkłada w ogniotrwałą formę (gliniano-gipsową) i wszystko wędruje do pieca. Tam wytapia się z niej wosk, w miejsce po straconym wosku wlewa się rozgrzany metal – dokładnie brąz.

Wreszcie – odlewnik rozbija kruchą formę i wydobywa krasnala z brązu. To bardzo piękny moment. Po raz pierwszy postać, jaką później oglądamy na ulicach Wrocławia, wychodzi na światło dzienne.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ:

Teraz czas na zabiegi kosmetyczne: odcinanie zbędnych elementów, likwidowanie zadziorów, szlifowania, polerowanie… Przygotowanie gruntu pod figurkę jest bardzo ważne: decyduje o spokojnym życiu krasnala. Fascynacja niektórych wrocławian sięga tak daleko, że chcą koniecznie mieć w domu Pracza czy Syzyfka. Dlatego rzeźbiarz musi czasami wylać półtonowy fundament, żeby przytwierdzić krasnala, który waży cztery kilogramy. Samą figurkę artysta umieszcza we wcześniej wybranym miejscu za pomocą prętów.

I gotowe! Krasnal zajmuje miejsce, zaprasza wszystkich kumpli z okolicy na parapetówkę, a potem już do końca życia dzielnie wzbudza zachwyt, zbiera komplementy, uśmiechy i miłosne wyznania zachwyconych mieszkańców oraz turystów.

Agnieszka Grzegorzewska

W artykule została opisana technika wykonywania figurek krasnali przez wrocławskiego artystę-rzeźbiarza Tomasza Moczka.
Fot. Tomasz Moczek/archiwum