Finał majowego Festiwalu Literatury dla Dzieci we Wrocławiu!

fot. materiały prasowe organizatora

fot. materiały prasowe organizatora

Festiwal Literatury dla Dzieci to dużo dobrej zabawy i jeszcze więcej świetnej literatury. Organizatorzy planują zapełnić czas uczestnikom proponując im: spotkania z ulubionymi autorami, warsztaty plastyczne z mistrzami ilustracji, pokazy filmowe, wystawy, wieczorne czytanki bajek z całego świata i wiele innych atrakcji.

Finał drugiej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci odbędzie się we Wrocławiu i potrwa od 19 do 31 maja. Nieco wcześniej zagości również w Warszawie, Krakowie i Gdańsku. Tam od 10 maja również można liczyć na zabawy w plenerze, warsztaty z ilustratorami, gry miejskie, zagadki kryminalne, seanse kinowe, spektakle teatralne, koncerty.

Tymczasem wrocławską odsłonę festiwalu zainauguruje wystawa „Masz prawa człowieku!”. Na wrocławskim Rynku będzie można podziwiać ilustracje pochodzące z książki o tym samym tytule, autorstwa Małgorzaty Węgrzeckiej i Iwony Zabielskiej-Stadnik. Ilustratorzy inspirowali się m.in. Powszechną Deklaracją Praw Człowieka, a więc mali obywatele będą mieć okazję poznać jej treść w bardzo przystępny sposób.

We wtorek, 26 maja, Prezydent Rafał Dutkiewicz – w ramach Europejskiej Nocy Literatury – przeczyta „Baśnie polskie”. Będzie to również okazja dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat do zwiedzenia prezydenckiego gabinetu.

Atrakcje festiwalu wpiszą się również w wydarzenia organizowane przez Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony. We wrocławskim Centrum Kongresowym, 28 maja, prócz książek pojawi się również wystawa rzeźb Józefa Wilkonia który obchodzi w tym roku jubileusz 85. urodzin. Prócz tego od rana przewidziane są również warsztaty manualno-artystyczne „Latawce literackie”, warsztaty z Joanną Krzyżanek – autorką książek o Cecylce Kendelek. Po wysłuchaniu „Bajki pachnącej czekoladą” dzieci będą mogły tworzyć lalki, maski, przedmioty codziennego użytku z mistrzami ilustracji lub pisać opowiadanie przy pomocy kości, gier planszowych i klocków. Na sam koniec dnia warto również przenieść się do Synagogi pod Białym Bocianem, by wysłuchać baśni żydowskich i wziąć udział w warsztatach tańca żydowskiego.

Sporą atrakcją kolejnego dnia będzie zapewne rajd samochodowy z Janem Bajtlikiem. Żaden maluch nie pogardzi możliwością stworzenia własnego kartonowego bolidu, którym będzie mógł przystąpić do wyścigu. Wrocławskie Centrum Kongresowe warto będzie również odwiedzić ze względu na spotkanie z Rafałem Kosikiem, które odbędzie się 29 maja. „Felix, Net i Nika” to cykl książek science fiction, które przyniosły autorowi dużą popularność. Spotkanie z nim będzie częścią Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. ten dzień festiwalu zakończy się ponownie planszówkami i opowiadaniem baśni – tym razem z afrykańskiego kręgu kulturowego.

Kolejnego dnia również warto powrócić do Centrum Kongresowego. Gazeta Wyborcza zorganizuje tam grę miejską „Magia literatury”, a Katarzyna Bogucka przeprowadzi warsztaty modowe. Spragnieni jeszcze większej dawki literatury znajdą ją tego dnia, 30 maja, w kinie Nowe Horyzonty, gdzie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału odbędzie się „Detektywistyczna impreza międzypokoleniowa”.Agnieszka Stelmaszyk i Joanna Jodełka opowiedzą serii książek „kroniki Archeo” oraz o innych kryminałach dla młodzieży. Warto również udać się do Rynku, gdzie Ostry Dyżur Literacki, po sporządzeniu indywidualnego wywiadu, doradzi tytuły i autorów, którzy zadowolą moli książkowych i zaspokoją ich wysublimowane wymagania.

Ostatniego dnia festiwalu będzie można spotkać się z Małym Księciem i zbudować mu planetę. W południe, 31 maja, odbędzie się również spotkanie „Bromba i filozofia”, gdzie Maciej Wojtyszko rozbudzi krytyczne myślenie i otworzy umysł na ostatnie już czytanki po zmroku.

Więcej informacji można znaleźć na stronie organizatora. Polecamy również śledzić facebookowy fanpage wydarzenia.